Yemek Tarifleri

Kore Stili Körili Pilav

Kore Stili Körili Pilav İçin Malzeme Listesi

300 Gram Tavuk Göğüs, Küp kesilmiş

2 Adet Patates (Orta Boy), Kabukları soyulmuş, küp kesilmiş

1 Adet Havuç (Orta Boy), Küp kesilmiş

1 Adet Soğan (Büyük Boy), Küp kesilmiş

2 Yemek Kaşığı Tereyağı

3 Su Bardağı Su

100 Gram Kore Köri Tozu

Servis için:
Sade Pilav

Körili Pilav Tarifi
  1. Kore yemekleri arasında en ünlü yemeklerden birisinin tarifine başlıyoruz. Derin bir kapta 100 gram köri tozunu, 1/2 su bardağı kadar su ile çırparak iyice karıştırın. Karışım iyice kıvam alana dek çırpmayı sürdürün. Hazırladığınız köri sos karışımını bir kenarda bekletin.

2. Derin bir tencerede 2 yemek kaşığı kadar tereyağını orta dereceli ateşte ısıtın. Erimeye başlayınca, küp kesilmiş tavukları tencereye ilave edin ve rengi dönene dek 2-3 dakika soteleyin. Ardından küp kesilmiş patatesleri ilave edin ve 2-3 dakika boyunca sotelemeyi sürdürün. Son olarak havuç ve soğan küplerini de tencereye ilave edip, tüm malzemeleri 2-3 dakika daha sotelemeye devam etmeniz gerekiyor.

3. Hemen ardından kalan 2.5 su bardağı kadar suyu tencereye ilave edin ve malzemeleri birkaç kez karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp, 15-20 dakika kadar kendi halinde pişmeye bırakın. (Gerekirse ocağın altını biraz kısabilirsiniz)

4. Bu sürenin sonunda , hazırladığınız köri sos karışımını tencereye ilave edin ve sos kıvam alıncaya dek yaklaşık 2-3 dakika daha iyice karıştırdıktan sonra tencereyi ocaktan alın. Bir kepçe yardımıyla buharda pişmiş sade pilav üzerinde sıcakken servis edin. Hiç aklınıza gelmeyecek ve farklı pilav tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Körili Pilav

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu