Ankara Tüp Bebek Merkezleri

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Medicana International Ankara Hastanesi Adres: Söğütözü Mah.  2165 Sok.  No:6, 06520 Söğütözü/ANKARA, Türkiye

Medicana International Ankara Hastanesi Telefon: +90 312 2929292 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

 

Çocuk sahibi olmak, hayatın insana sunduğu en değerli zenginliklerden biridir. Ancak her çift bu konuda aynı şansı elde edememektedir. Gelişmekte olan teknoloji ve tıbbın sağladığı yeni yöntemler ise, doğru ve etkili tedavilerle birleşerek her geçen gün daha fazla insanın “umudu kucaklamasına” fırsat vermektedir. Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi , teknolojik donanımı ve uzman kadrosuyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere “kişiye ve soruna özel” uygun tedavi yöntemleri önermektedir.

Fertilite (Doğurganlık) tedavisine karar verirken…

Eğer;

 • 35 yaşın altındaysanız ve 12 aydan daha uzun süredir gebe kalmak için uğraşıyorsanız,
 • 35 yaşın üzerindeyseniz ve 6 aydır gebe kalmak için uğraşıyorsanız,
 • 40 yaşın üzerindeyseniz ve 3 aydır gebe kalmak için uğraşıyorsanız,
 • Önceki gebelikleriniz düşükle sonlandıysa,
 • Çocuk sahibi olmak için daha önce tedavi görmenize rağmen, sonuç başarılı olmadıysa,

hiç zaman kaybetmeden bir fertilite uzmanı ile görüşünüz.

Lütfen Dikkat: Bu tedavide anne adayının yaşı, tedavinin gelişimini etkiler. Bu nedenle tedaviye zamanında başlamanız büyük önem taşımaktadır.

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi‘ne geldiğinizde, ilk olarak uzman doktorumuz sizinle bir ön görüşme yaparak öykünüzü dinler, sağlık geçmişinizi anlamaya yönelik sorular sorar. Ardından infertilite(kısırlık) nedeninizi teşhis etmek için muayene ve test aşamasına geçilir.

Anne adayına yönelik incelemeler:

 1. Anne adayı ilk kez infertilite tedavisi görecek ise: Yumurta üretiminde görevli hormonlar, kan tahlili yapılarak incelendikten sonra ultrasonografi ile yumurtalıkların durumu değerlendirilir. Yaklaşık olarak 30 dakika sürer, sonuçlar yarım günde çıkar.
 2. Anne adayı daha önce infertilite tedavisi görmüş ancak sonuç alamamış ise, ya da tekrarlayan düşükleri varsa: Bağışıklık sistemine, kan pıhtılaşması faktörlerine ve gen mutasyonlarına yönelik ileri tetkikler uygulanır.

Baba adayına yönelik incelemeler:

Baba adayına yapılması gereken esas inceleme olan sperm analizinin en doğru sonucu verebilmesi için baba adayının merkeze, 2 ile 5 günlük bir cinsel perhiz ile gelmesi önemlidir. Alınan sperm hücreleri, laboratuvarda mikroskop altında incelenir. Analiz sonucunda spermlerin sayısı, hareketliliği ve yapısal/şekilsel özellikleri tespit edilmiş olur. Testin sonucu 2 saat içerisinde alınır.

Test ve incelemelerin ardından…

Çiftler neden doğal yollarla bebek sahibi olamadığını ve neler yapılması gerektiğini öğrenir. İnfertilite nedeni, aşağıdaki tespitlerden biri ya da aynı anda birkaçı olabilir.

 1. Bağışıklık sistemi sorunları ve kanama/pıhtılaşma  bozukluklarına (hemofili)bağlı  rahatsızlıklar ve kalıtsal sorunlar,
 2. Yumurta ve yumurtalıklarla ilgili sorunlar,
 3. Sperm kalitesi ve sperm üretimine yönelik sorunlar,
 4. Üreme organlarının yapısal bozuklukları ve hormonal sorunlar,
 5. Daha önce tedavi desteği alan çiftlerde,  sorunun doğru teşhis edilememiş ve başarılı tedavi yaklaşımları uygulanmamış olması.

Testlerde ortaya çıkan sonuçlara göre; çifte özel en uygun tedavi yöntemleri belirlenir ve işlemleri başlatılır. Unutulmamalıdır ki; infertilite tedavisi  hem anne hem de baba adayına yönelik planlanması gereken, geniş kapsamlı bir tedavi bütünüdür.

Uygulamalar…

 • Yumurtlatma tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu): Anne adayına ağızdan alacağı haplar veya enjeksiyon ile verilen ilaçlarla  yumurtalıkların uyarılması ve yumurtlamanın gerçekleşmesi sağlanır.
 • Aşılama (IUI – İntrauterin İnseminasyonu) Tedavisi: Baba adayının verdiği spermler, laboratuvar ortamında özel bazı serumlarla ayrıştırıldıktan sonra hücre artıklarından ve kalitesiz spermlerden arındırılak, sağlıklı ve konsantre hale getirilir. Genellikle anne adayına da yumurtlama arttırıcı tedavi uygulanır.
 • IVF (Tüp Bebek) Tedavisi : İlaç tedavisi ile anne adayından birden fazla yumurta alınır. Baba adayından alınan ve özel ayrıştırılan spermler ile birlikte tüp olarak adlandırılan kabın içerisine yan yana yerleştirilir. Sperm kendisi yumurtaya ulaşarak yumurtayı döller.
 • Mikroenjeksiyon (ICSI) Tedavisi: Tüp bebek (IVF)’den farklı olarak her bir yumurtanın içine bir sperm enjekte edilir ve embriyoların gelişimi için beklenir. Gelişen embriyolardan transfer için uygun olanlar seçilir.
 • Sperm Tahlili: Alınan örnek sperm hacim, renk, sıvılaşma süresi, sayı, hareket ve normal morfoloji oranı açısından değerlendirilir.
 • Sperm Bulmaya Yönelik Uygulamalar
  1. TESA: Testislerin içinde bulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek testis dokusundan örnek alınmasıdır.
  2. Mikro TESE (Testis Biopsisi): Menisinde sperm bulunmayan veya sperm yapımında şiddetli bozukluk olan hastalarda sperm üreten küçük odakları bulmak için başvurulur. Testisten birkaç milimetre boyutunda parçalar alınarak sperm varlığı araştırılır.
 • Sperm Dondurma: Sperm hücreleri, canlılıklarını uzun süre koruyabilmek amacı ile dondurularak saklanabilir ve istenildiğinde çözülerek kullanılabilir.
 • Yumurta Dondurma: Kadınların üreme yeteneğinin korunması için uygulanır.

Ülkemizde ve diğer birçok ülkede sperm ve yumurta dondurma işleminin gerçekleştirilmesine, kanunen belirli tıbbi zorunluluk hallerinde izin verilmektedir.

Embriyo Dondurma: Transfer için gerekli olan sayıdan daha fazla ve iyi kalitede embriyo elde edilmesi durumunda uygulanmaktadır. Ayrıca tedavi sırasında endometriuma (rahim iç zarı) ve gebelik şansını azaltabilecek önemli bir sorun saptandığında da embriyoların tümü dondurulabilir (total freezing).

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Uygulamalar

 • CGH (Kapsamlı Genetik Tarama için Embriyo Biyopsisi): Tüp Bebek’te başarılı gebeliğin sağlanarak sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için önem taşıyan embriyonun genetik sorun varlığı ve kromozomların normal olup olmadığı tespit edilmektedir.
 • ERA (Endometrium Receptivity Assay): ERA testi ile daha embriyoları rahme transfer etmeden rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öngörmek artık mümkün olabilmektedir.

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Doktorları :

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

EĞİTİM: 
Mezun Olunan Tıp Fakültesi ve Yılı        Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1990
Uzmanlık Eğitimi Aldığı Yer ve Yılı           S. B. Ankara Zübeyde Hanım Etlik Doğumevi 1995
MESLEKİ DENEYİM:
1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
1990-1991 Ankara Keçiören Kuşcağız Sağlık Ocağı’nda Pratisyen hekim olarak çalıştı.
1991-1995 SSK Ankara Doğumevi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalından uzmanlığını aldı.
1996-1998 Sevgi Hastanesi, Tüp Bebek Ünitesi Ameliyathane Koordinatörlüğü yaptı.
1997-1998 SEBIT, Sevgi İletişim Bilgi Teknoloji A. Ş. Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.
1999-2002 Özel Güven Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’de uzman hekim olarak görev yaptı.
2002-2005 Klinik Ankara Kadın Sağlığı ve İnfertilite Araştırma Merkezi kurucu ve uzman hekim olarak çalıştı.
2005-2009 Maya Tüp Bebek Merkezi, Kurucu ve Tıbbi Koordinatörlük yaptı.
2009-2012 Dokuz On Hastanesi kuruculuk yaptı.
2012-2014 Koza Hastanesi kuruculuk yaptı.
2015-…….. Medicana Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Koordinatör olarak görev yapmaktadır.

Bağdagül Gökçe – (Sorumlu Embriyolog)

1973 Yılında Ankara’da doğdu.
1995 Yılında Hacettepe Ünv. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun oldu.
1996-2004 Yılları arasında Bayındır Hastanesi Tüp bebek Merkezinde embriyolog
olarak görev yaptı.
2000 Yılında embriyoloji laboratuarında çalışma yeterliliği sertifikasını aldı.
1998-2000 Yılları arasında Gazi Ünv. Tıp fakültesi Histoloji-Embriyoloji Ana Bilim
dalında yüksek lisansını tamamladı.
2004-2005 Yılları arsında Bakü, Azerbaycanda Aile Planlaması vakfı tarafından açılan
Bakü IVF Center da sorumlu embriyolog olarak çalıştı ve buradaki personeli eğitti.
2005-2011 Centrum Clinic de sorumlu embriyolog olarak çalıştı.
2011-2013 Akay Tüp Bebek Merkezi’nde sorumlu embriyolog olarak çalıştı.
2013 Medicana İnternational Ankara Hastanesi’nde sorumlu embriyolog görevine devam etmektedir.

 

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Medicana International Ankara Hastanesi adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Medicana International Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve Medicana International Ankara Hastanesi iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu