Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Metaldeki ve Demirdeki Pas Nasıl Çıkar? - Ankara Şehir Portalı
Kısa Bilgi

Metaldeki ve Demirdeki Pas Nasıl Çıkar?

Euro ile Kira

Demir ve Metallerdeki Pas Nasıl Çıkar?

Pas çıkarmanın en iyi yöntemi pas çıkarıcı kimyasal sıvılar kullanmaktadır. Bunların bazıları sıvı ve bazıları da krem şeklindedir. Evdesiniz ve böyle bir kimyasal madde alma şansınız yok. Evde kullandığınız deterjanlar da belli bir yere kadar pas sökmeye yardımcı olurlar. Bu yolların dışında da bazı pratik yöntemler vardır.

Pas Sökme Yöntemleri

Limon Tuzu

Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi limon tuzudur. Limon tuzu yerine limon da kullanabilirsiniz. Elinize bir limon alın ve paslı olan yere sürün. Daha sonra üzerine biraz tuz dökün ve sert bir süngerle yüzeyi ovalayın. Sonuç alacağınızdan emin olabilirsiniz. Fakat bu yöntemi hassas yüzeylere uygulamamalısınız. Sebebi limonun içeriğinde asit olması ve tuzun da yüzeyleri çizme yan etkisi olmasıdır.

Zeytinyağı İle Pas Çıkarma

Her evde az veya çok zeytinyağı bulunur. İşte bu zeytinyağını pas çıkarmada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banyoda, müzik aletlerinde ve mutfak eşyalarında oluşmuş hafif pası, zeytinyağı ve pamukla temizleyebilirsiniz.

Sirke İle Pas Çıkarma

Sirke kullanmak bir diğer etkili yöntemlerden birisi olacaktır. Sirke bir anlamda düşün yoğunlukta asittir. Özellikle saf sirke (sirke ruhu) pas temizlemede en etkili yöntemlerin başındadır. Sirkeyi paslı yüzeye sürdükten sonra sert bir sünger veya fırçayla ovduğunuzda pasın çıktığını göreceksiniz.

Sirke Banyosu

Paslanmış olan demiri veya metali elinize alın. Üzerine beyaz sirke dökün ve bir gece bekletin. Sabah kalktığınızda elinize metal fırça alarak paslı bölgeyi kazımaya başlayın.

Metallardeki Pas Nasıl Çıkar

Karbonat Kullanmak

Evinizde karbonat varsa karbonatı pas çıkarmak için kullanabilirsiniz. Paslanmış olan metal veya demiri iyice yıkayın. Paslanmış olan bölgeye karbonat dökün ama dökerken paslı olan bölgenin tamamen karbonatla kaplı olmasına dikkat edin. Bir saat kadar bekleyin. Daha sonra elinize metal bir fırça veya çelik yün alarak paslı bölgeyi kazımaya başlayın.

Sitrik Asit

Herkesin evinde sitrik asit bulunmayabilir ama sitrik asit bulunan işletme veya evlerde bu yöntem uygulanabilir. Geniş bir kap alın. İçine bir miktar su katın. İki iç yemek kaşığı kadar sitrik asit katın. Paslı metal, demir veya diğer malzemeleri bu kabın içine atarak bir gece bekletin. Ertesi gün sıvının içinden çıkararak fırçalamaya başlayın. Pasların çıkmaya başladığını göreceksiniz.

Kola İle Pas Sökme

Birçok insanın severek içtiği kolanın en güçlü pas sökücülerden birisi olduğunun farkında mısınız? Pamuğun üzerine kola dökün ve elinize paslı metali alın. Alüminyum, demir veya diğer tür metalin üzerindeki pasın mucizevi şekilde çıkmaya başladığını göreceksiniz. Ayrıca cam yüzeyleri temizlemek için kola birebirdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu