Kısa Bilgi

METREKARE Nedir ? Metrekare Nasıl Hesaplanır ?

Metrekare çok sık duyduğunuz kelimelerden biri olmasada gerektiği zaman metrekarenin nasıl hesaplanacağını biliyor olmak çok işinize yarayabilir. Aslında metrekare nasıl hesaplanır sorusunun cevabını bildiğiniz zaman ne kadar basit olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Metrekare hesaplama özellikle konut ve arsa gibi gayrimenkul alım ve satımlarında karşınıza çıkan bir kelimedir.

Metrekare Nedir ?

Metrekare hesaplama işleminden önce metrekare nedir bunu öğrenelim. Metrekare bir alan ölçü birimidir. Şimdi size metrekare hesaplama nasıl yapılır bir örnek ile açıklayalım.

Bir alanın dikdörtgen veya kare olması durumunda alan hesaplamak çok kolay olacaktır. Eğer kare biçimli bir alanın metrekare hesabını yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken o alanın bir kenar uzunluğunu bilmek olacaktır.

Eğer kare şeklindeki alanımızın bir kenarı 3 metre ise o rakamı kendisi ile çarparak karenin alanını çok kolay biçimde bulabiliriz. Bu durumda bir kenarı 3 metre olan bir karenin alanı 3×3=9 Metrekare olacaktır.

Peki alanını ölçmek istediğimi alan dikdörtgen biçimli ise bu durumda hem kısa hemde uzun kenarın ölçüsünü bilmemiz gerekir. Eğer dikdörtgen alanımızın uzun kenarı 4 metre kısa kenarı 3 metre ise bu dikdörtgenin alanı 4×3=12 metrekaredir. Metrekare Sembolü Nedir Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu