Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Motor Yağı Nasıl Çıkar? - Ankara Şehir Portalı
Kısa Bilgi

Motor Yağı Nasıl Çıkar?

Euro ile Kira

Motor Yağı Nasıl Çıkar?

Motor tamircileri ve motorla ilgili işlerde çalışan birçok kişinin ortak sorunlarından birisi motor yağının kıyafetlerden, ellerden ve kumaştan nasıl çıkarılacağıdır. Şimdi bu başlıkları teker teker inceleyelim.

Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar

Motor Yağının Kumaştan ve Kıyafetten Çıkarılması

Öncelikle plastik bir kaşık alın. Kaşıkla kıyafet veya kumaşın üzerindeki yağın kabasını alın. Lekelenmiş bölgeye kağıt havluyu serin ve havlunun lekeyi olabildiğince emmesini sağlayın. Daha sonra lekelenmiş bölgeye mısır nişastası veya bebek pudrası dökün. On dakika kadar nişasta ve pudranın lekeyi emmesini bekleyin. Dilerseniz bu işlem için un veya tuz da kullanabilirsiniz. Sonra pudra, nişastayı kağıt havlu veya diş fırçası ile yavaşça temizleyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yağı emmiş olan nişasta veya pudranın kumaşın temiz bölgesine sıçramasının önlenmesidir.

Sıvı bulaşık deterjanını alın. Lekeli bölgenin üzerine birkaç damla olarak damlatın. Bulaşık deterjanının üstüne bir damla su damlatmayı unutmayın. Başparmağınızla sıvı bulaşık deterjanının lekeli bölge tarafından emilmesini sağlayın. Tırnak fırçası veya diş fırçası alın. Bunla lekeli alanı hem içten hem de dıştan yavaşça fırçalayın. Kıyafeti türüne uygun şekilde yıkayın. Yıkama bittikten sonra kıyafeti asarak veya düz bir alanda kurutun. Buradaki önemli nokta kıyafeti kurutma makinasına atmamanız gerektiğidir. Eğer kıyafetteki leke tam çıkmadıysa kurutma makinası lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir.

Bu tarif hemen hemen tüm kumaş türleri için geçerlidir ama siz mutlaka kıyafetin yıkama talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

Motor Yağının Elden Çıkartılması

Arabanızın motoru bozuldu ve onu tamir etmeye koyuldunuz. Kuvvetle muhtemel elinize motor yağı sıçrayacaktır. Şimdi sıra elinizdeki motor yağını çıkarmaya geldi. Sabunla defalarca yıkasanız bile motor yağı lekesi kolay kolay çıkmayacaktır. Çözüm ellerinizi boya inceltici tiner ile yıkamaktır. Yalnız tinerin insan cildi için zararlı olduğunu unutmayın. Tiner ile elinizi bir kez yıkadıktan sonra derhal sabunla ellerinizi tekrar yıkayın ve suyla iyice durulayın.

Motor Yağı Nasıl Çıkar

Motor Yağının Koltuktan ve Döşemeden Çıkartılması

Koltuğun ve döşemenin üzerindeki motor yağının kabasını kağıt bir havluyla alın. Böylece lekenin yayılmasını önlemiş olursunuz. Daha sonra lekenin üstüne kabartma tozu veya nişasta dökün. On beş dakika kadar lekenin bu maddeleri emmesini bekleyin. Vakumla kabartma tozunu veya nişastayı çekin. Döşemeye çok fazla motor yağı dökülmüş ise bu işlemi iki üç kez tekrarlamakta fayda var. Yağ lekesi bu işlemden sonra çıkmadı ise yağ sökücü özelliği olan bir temizlik maddesi alın ve lekenin üstüne dökün. Yalnız bu tür temizlik maddelerinin döşemeye zarar verme ihtimalini unutmayın. Kuru temizlik maddesinin lekeye derinlemesine nüfuz etmesini sağlayın. Bu işlemleri en az dört beş kez tekrarlayın. Lekenin döşemenizdeki diğer bölgelere yayılmaması için azami dikkat gösterin.

Motor Yağı Çıkarmada Püf Noktalar

  1. Yeni bir lekeyi çıkarmak eskisine göre son derece kolaydır. Bu sebeple motor yağı lekelerine olabildiğinde hızlı müdahale etmeniz gerekmektedir.
  2. Motor yağı lekesini ne yaparsanız yapın ama su ile çıkarmaya kalkışmayın. Motor yağları suda çözünmezler ve su onları çıkartıcı etkiye sahip değildir.
  3. Eğer leke çıkarmak için kimyasal madde kullanacaksınız önce bu işlemi başka bir alanda deneyin ki olumsuz sonuçlarını önceden gözlemleme fırsatı bulasınız.
  4. Yağlı giysileri çamaşır makinesine atmadan önce mutlaka önden bir işlem yapmalısınız. Örnek olarak kıyafetin üzerine yağ sökücü bir deterjan döküp ovalamak faydalı olacaktır. Yağlı kıyafetleri makinede diğer kıyafetlerle karıştırmayın. Mutlaka ayrı olarak yıkayın.
  5. Yıkama zamanını mümkün olduğu kadar uzun tutun ve sıcak su kullanın. Makinenin elverdiği en yüksek sıcaklıkta yıkamaya özen gösterin.
  6. Leke çıkmadıysa yıkama işlemlerini tekrarlayabilirsiniz. Kurutmak için doğal yöntemleri tercih edin. Giysileri kurutma makinesine atmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu