Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep Nasıl Çıkar? - Ankara Şehir Portalı
Kısa Bilgi

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep Nasıl Çıkar?

Euro ile Kira

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

İş hayatında ve okul hayatında birçok kimsenin önemli sorunlarından birisi mürekkep lekesidir. Mürekkep lekesini çıkarmak hele üstünden zaman geçtiyse oldukça zordur. İşte bu yazımızda size bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sirke Kullanmak

Sirkeyi diğer birçok lekede olduğu gibi mürekkep lekesini çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Eğer mürekkep cildinize, kumaşa, mobilyaya, halıya bulaşmışsa elinize temiz bir bez alın ve üstüne sirke dökün. Bu bezle lekeyi yavaşça silmeye başlayın. İki üç kez bu işlemi yaptığınızda lekenin çıkmaya başladığını göreceksiniz. Diğer bir yöntemde ise lekenin üstüne birkaç damla sirke damlatın. Bir süre bekledikten sonra mısır unu ve sirke karışımını lekenin üstüne sürün. Kumaş üzerinde karışımı kurumasına yetecek kadar bırakın. Daha sonra çamaşır makinesine atın ve yıkayın.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaştaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kumaş dayanıklı bir türde ise ılık süt ve limon suyu ile silin. Daha sonra yıkayın. Eğer üzerinizdeki giysilere mürekkep bulaşmışsa kağıt havlu ile önce mürekkebi emdirmeye başlayın. Mürekkebin üzerinde sıcak su kullanmayın. Sıcak su mürekkebin daha fazla yayılmasına ve kumaş üzerinde yerleşmesine neden olur.

Nazik kumaşlardan mürekkep lekesini çıkarmak isterseniz mürekkep lekesi kuruduktan sonra lekenin üzerine talk pudrası dökün. Elinize yumuşak bir fırça alarak lekeyi yavaşça fırçalayın.

Deri Eşyalardan Mürekkep Nasıl Çıkar?

Deri üzerine limon suyu dökün. Herhangi bir fırça alarak lekenin olduğu bölgeyi fırçalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Mobilyalardan Mürekkep Nasıl Çıkar?

Lekenin oluştuğu mobilyayı süt veya limon suyu ile çıkarabilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta bu uygulamada sıcak su kullanmak faydalı olacaktır.

Koltuktan Mürekkep Nasıl Çıkar

Elinizden veya ciltten mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Mürekkebin bulaştığı noktayı domates suyu ile silerek çıkartabilirsiniz. Daha sonra elinizi sabunla yıkayın. Alkol bazlı diğer maddelerden aseton, traş losyonları da mürekkebin çıkmasına yardımcı olur. Örneğin elinize sıcak bir bez alın ve üstüne aseton dökün. Bu bezle mürekkep olan bölgeyi silerek çıkartabilirsiniz.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mısır nişastası alın ve onu sütle karıştırın. Halının üstündeki mürekkep lekesi üstüne sürün. Hazırladığınız karışımın lekenin üstünde kurumasını bekleyin. Mürekkepli leke kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile lekeyi halıdan temizleyin. İşlemin son aşamasında sabunlu ılık suyla lekenin olduğu bölgeyi yıkayın.

Beyaz Çamaşırdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Hardal alın ve onu sulandırın. Bu sulu hardalı lekenin üstüne sürün ve yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra süngerle lekeli alanı silerek mürekkebi çıkarabilirsiniz.

Mermerdeki Mürekkep Nasıl Çıkar?

Amonyak alın. Birkaç damla amonyak ve %20 oksijenli su karışımı ile lekeyi iyice ovun. Söz konusu bölge kuruduğunda mermeri yumuşak bir bezle parlatıp silebilirsiniz.

Çantadaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Evdeki pamuğu bu işlem için kullanabilirsiniz. Pamuğu sirkeye batırın ve çantanın lekeli kısmını silin. Buradaki önemli nokta pamukta leke olmamasıdır. Bu metodun diğer faydası çantanın kalitesini göstermede size yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu