Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Otomotiv sektöründeki daralma sürüyor - Ankara Şehir Portalı
Genel

Otomotiv sektöründeki daralma sürüyor

Euro ile Kira

Hafif ticari araç ve otomotiv pazarında geçen yıl Mart ayında başlayan daralma tam bir yıldır aralıksız sürüyor. Satışlar bu yılın Mart ayında yüzde 35.5 azalırken, ilk çeyrek daralması yüzde 44’ü buldu.

Otomobil ve hafif ticari araç satışları Mart ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.5 düşüşle 49 bin 221’e inerken, vergi indirimlerine rağmen ilk çeyreği yüzde 44 daralarak kapattı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) bültenine göre pazar ilk çeyrekte 88 bin 469 adete indi.

Mart, satışların mevsimsel olarak Ocak ve Şubat ayına göre hızlandığı bir dönem olduğu için yakından izleniyor. Hacimlerin az olduğu Ocak ve Şubat aylarında daralma sırasıyla yüzde 59 ve yüzde 47.1 olmuştu.

Türkiye araç pazarı kur ve faizlerdeki yükselişin ve ekonominin daralmasına paralel olarak tüketici güveninde kaydedilen düşüşün etkisiyle geçen yıl Mart ayından bu yana aralıksız daralma kaydediyor.

Kasım ayında devreye giren ve pazardaki daralmanın hız kesmesini sağlayan ÖTV ve KDV indirimleri son olarak 21 Mart’ta bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

Otomobil satışları Mart ayında yüzde 35.4 azalarak 38 bin 628 adet, ilk çeyrekte yüzde 43.7 azalarak 68 bin 812 adet oldu. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 36 azalarak 10 bin 593 adet, ilk çeyrekte yüzde 45.6 azalarak 19 bin 652 adet oldu.

Otomotiv Pazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu