Ankara Diyetisyen

Özge Diyet Ankara – Özge Diyet Çukurambar – Diyetisyen Ankara

Özge Diyet Ankara / Özge Diyet Çukurambar / Diyetisyen Ankara

Özge Diyet Ankara Adres: Kızılırmak Mah.  Muhsin Yazıcıoğlu Cad, 1451 Sok. No:4/2,  Hayal Apartmanı,  06510 Çukurambar/ANKARA, Türkiye

Özge Diyet Ankara Telefon: +90 507 3216943  Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Özge Diyet Ankara E-Posta Adresi: [email protected]

Ankara Diyetisyen

 

DETOKS NEDİR

TATİL SEZONU, ACİLEN KİLO VERMEM GEREKİYOR DİYORSANIZ VE HER YERDE ULAŞABİLECEĞİNİZ DETOKSLARLA ZAYIFLAMAYI HEDEFLİYORSANIZ BİR DEFA DAHA DÜŞÜNÜN

Kısaca tanımlarsak soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz işlenmiş gıdalar, yaşadığımız stres nedeniyle vücudumuzda toksik madde birikimi olur. Bu toksinlerden arınma durumu detoks olarak tanımlanabilir.

DETOKS KESİNLİKLE BİR KİLO VERME YÖNTEMİ OLARAK ALGILANMAMALIDIR. TARTIDAKİ KİLO KAYBI, YAĞ YAKTIĞINIZ ANLAMINA GELMEZ.
YÜKSEK SIVI ALIMI NEDENİYLE BÖBREK ZARARININ GETİRDİĞİ HAFİFLEME DUYGUSUNU YAŞIYOR OLABİLİRSİNİZ.

DETOKS KESİNLİKLE YAĞ YAKMANIZI SAĞLAMAZ 
Detoks, sindirim sisteminin tetiklenmesiyle sıvı kaybına dayalı olarak tartıda kilo kaybının gözlenmesine dayanır.
Kilo kaybında önemli olan sağlığın korunması, optimal beslenme ile yağ yakımının sağlanmasıdır.
Lif içeriği zengin, besin öğeleri açısından dengeli bir beslenme tarzının benimsenmesi ile yağ yakımı sağlanabilmektedir.

Sıvı, Litrelerce Su Ve Otlarla Hazırlanan Detokslar Son Derece Tehlikeli Olabilir.
• Bağırsak delinmeleri
• Günlük kalori ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle dikkat dağınıklığı, odaklanma sorunları, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı vb.
• Günlük hayattan kopukluk ve hatta DEPRESYON
• İshal, kabızlık, sıvı kaybı, böbrek fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesi, mineral eksiklikleri

Nasıl Kilo Veririm?
Bireysel farkındalık yaratmak ve Kalıcı çözümler üretmek için, Uzman gözetiminde ;
• Yiyecek seçimlerinin düzenlenmesi
• Alışkanlıkların yeniden ele alınması
• Psikolojik faktörlerin değerlendirilmesi gerekmektedir.
VÜCUT KENDİ KENDİNE LENF, BÖBREKLER VE KARACİĞER YARDIMI İLE DETOKS YAPAR, YETER Kİ BUNUN ÖNÜNE GEÇMEYELİM

5 Adımda Kalori Alımınızı Azaltabileceğinizi Biliyor musunuz?

İŞLERİNİZİ OTURARAK YAPMAYIN!

Telefonla konuşurken, yemek yaparken oturmak yerine dolaşarak günlük aktivitelerinizi artırın.

TELEVİZYON, BİLGİSAYAR KARŞISINDA VEYA ÇALIŞIRKEN YEMEK YEMEYİN!

Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, başka bir işle uğraşırken yemek yemek, minumum 288 kalori daha fazla almanıza neden olmaktadır.

ÖĞÜN YERİNE SALATA TERCİH ETMEK EKSTRA KALORİ ALMANIZA NEDEN OLABİLİR! 

Bol yeşillikli salatalar lif alımınızı artırarak, ana öğün seçenekleri yanına eşlik edebilir. Ancak ana öğün için yapılan salataların içerisine eklenen; fettuccine, peynir, karamelize-kavrulmuş fındık, pastırma , avokado , kuru meyve , kruton parçaları, limon, nar ekşisi gibi besinler, salatanın kalori miktarını fazlasıyla artırmaktadır.

KAHVE SEÇENEKLERİNE DİKKAT!

Dışarıda içtiğimiz kahvelere eklenen krema ve aromalar türüne göre, kahvenin kalorisini 350 kcal artırabilmektedir.

ATIŞTIRMALIKLARI GÖZ ÖNÜNE VE BÜYÜK KASELERE KOYMAYIN!

Ara öğün için harika alternatif olabilecek çiğ kuru yemişler, kuru meyveler büyük kaseler içinde, sürekli ulaşabileceğiniz yerde ise dikkat. Farkında olmadan atıştırdığınız bu besinler, miktar kontrolü sağlanmadığında yüksek miktarda kalori almanıza neden olmaktadır.

Ara öğün için açtığınız bir paketi veya büyük bir tabakta olan yemeği fark etmeden sonuna kadar bitirebilirsiniz. Bu nedenle kendinize ait minik porsiyonlarla, servisinizi masaya oturmadan önce mutlaka hazırlayın.

Bayramda alabileceğiniz ufak tedbirlerle bayramınızı keyiflendirmek için hazır olun… Günlük beslenmemizde kırmızı et miktar ve sıklığı artmaktadır. Bu Nedenle Kalp-Damar Hastaları, Diyabet Hastaları, Hipertansiyon Hastaları Ve Böbrek Hastaları Risk Altındadır. Bayramda da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına özen gösterilmelidir.

  • Öncelikle Uygun Kesim Koşulları Sağlanmalıdır. Veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.

 

  • Kırmızı Et; İyi Kalite Hayvansal Protein, Demir, Çinko, Fosfor, Magnezyum Mineralleri İle B Grubu Vitaminler Ve A Vitamini İçermektedir. Ancak Unutulmamalıdır Kidoymuş yağ ve kolesterol içerikleri de yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin yağ içeriği oldukça yüksektir.

 

  • Kesilen Hayvan Etin Bekletilmeksizin Bir kaç Saat İçinde Pişirilerek Yenmesi,  Hem Pişirmede Hem De Sindirimde Zorluk Yaratır. Midede Şişkinlik, Hazımsızlık Gibi Sıkıntılara Neden Olur. Yeni kesilen et mutlaka ağzı kapalı olarak, dolapta 24 saat bekletilmelidir.

 

  • Etler; büyük parçalar şeklinde değil küçük parçalara ayrılarak, buzdolabı poşetlerinde, Buzdolabında -2 Santigrat Derecede 1-2 HaftaDerin Dondurucuda İse -18 Santigrat Derecede Daha Uzun Süre Saklanabilmektedir.

 

  • Buzluktan çıkarılan etler sıcak suda veya oda koşullarında değil buzdolabı kısmında çözdürülmelidir. Aksi halde bakterilerin üremesi için uygun koşulları yaratmış oluruz.

 

  • Etler mangal yapılacaksa; ateş ile etler arasında mutlaka 5 parmak kadar mesafe sağlanmalıdır. Kömürleşen etler kanser riski taşır.  Etin ateşe yakın olması vitamin kayıplarına da yol açmaktadır.

 

  • Kurban bayramının geleneksel yemeği kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte ve ekstra yağ eklemeden pişirilmelidir.

 

  • Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde yenmeli, yanında mutlaka salata ile posa miktarı artırılmalıdır, akşam öğününde ise sebze, kurubaklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

 

  • Günlük (2-2.5 lt) su içmeye dikkat edilmelidir.

 

  • Gidilen bayram ziyaretlerinde; meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmelidir.

MİGREN NEDİR

Çağın Hastalığı Migren
Mevsim Geçişlerinin Yaşandığı Son Günlerde Günlük Beslenmenizde Yapacağınız Doğru Seçimler İle Migren Ataklarınızın Sıklığını Azaltabilirsiniz.

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Migren ataklarından önce kişide uyuşukluk, göz kararması, gözde parlayan ve kaybolan ışıklar, keyifsizlik, huzursuzluk gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir. Atakları tetikleyen en önemli faktörlerin arasında da tükettiğiniz besinler yer almaktadır.
Migren hastalarının özellikle sigara ve kırmızı şarap başta olmak üzere alkol tüketimlerini kısıtlamaları önerilmektedir.
Migren ataklarının tetiklenmesinde potansiyel etkisi olan besinler
• Çay, kahve, şeker, çikolata ve kakao gibi kafein içeriği yüksek olan besinler
• İçeriğinde tiramin bulunan çikolata, maya türevleri, mayalı ürünler, karaciğer, salam, sosis, bakla, salamura ringa balığı ve bazı peynir çeşitleri
• İçeriğinde histamin bulunan peynir, salam, sosis, tuzlama ve lahana
• E102, E210-219 ve E621 kodlu katkı maddelerini içeren besinler

Ağrılarınızı Tetikleyen Besinleri Keşfedin
Migren ataklarınızı tetiklediğini düşündüğünüz besinleri sırasıyla 5-7 günlük aralar ile günlük beslenmenizden çıkarın. Tükettiğiniz bir besin migren ağrılarınızı tetikliyorsa bir kaç gün içerisinde yeni bir besin türünü denemeyin.
Öğün Atlamayın !
Uzun süre açlık sonrasında yaşanabilecek hipoglisemiler migren ataklarını tetikleyebilmektedir. Öğün atlamayın ve sağlıklı besin tercihleri yapmaya özen gösterin.
Migren Ataklarınızı Hafifletecek Potansiyel Etkisi Olan Besinleri Günlük Beslenmenize Ekleyin
Migren hastalarının bir çoğunda gözlemlenen trombosit aktivasyonu ve agredasyonunun önlenerek ağrı sıklığının azaltılmasında B6, E ve C vitaminlerinin (Yeşil yaprakları sebzeler, yağlı tohumlar, meyveler, keten tohumu ve balık yağı) potansiyel etkisi olduğu bilinmektedir.

 

Özge Diyet Ankara

Diyetisyen Özge Naile Kazan ve Özge Diyet adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Özge Naile Kazan ve Özge Diyet iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu