Ankara Diyetisyen

Özgür Diyet – Diyetisyen Ayşegül Yılmaz – Ankara Diyetisyen

Özgür Diyet – Diyetisyen Ayşegül Yılmaz – Ankara Diyetisyen

Özgür Diyet Adres: Gaziosmanpaşa Mah.  World Trade Center Ankara, Tahran Cad, No:30,  Kat:5,  Ofis No:511,  06700 Kavaklıdere/ANKARA, Türkiye

Özgür Diyet Telefon: +90 312 4000227  Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Özgür Diyet Alternatif Telefon: +90 506 2925232

Özgür Diyet E-Posta Adresi: [email protected]

Ankara Diyetisyen

Gününüz bilgisayar başında geçiriyorsa bu yazı tam sizin için!

Zamanınızın çoğu masa başında mı geçiyor?  Sürekli oturarak mı çalışıyorsunuz?  Günde sadece 2 öğün yiyorum ama yine de kilo alıyorum mu diyorsunuz? O zaman bu yazı tam sizin için…

Uzun saatler boyunca bilgisayar başında parmaklarınız hariç pek de hareket etmenizi gerektirmeyen bir iş yaparak geçiriyorsanız, kilo almasanız bile vücuttaki kas dokusu azalarak yerini yağ dokusuna bırakıyor.  Bu zaman sürecine, öğün atlamalardan kaynaklanan uzun süreli açlıklar, kısa sürede hızla yemek yeme, aşırı çay-kahve-meşrubat tüketimi ve buna bağlı olarak suyu yetersiz tüketme gibi tekrar eden beslenme hataları da eşlik edince sonuç olarak ağırlık kazanımı kaçınılmaz hale geliyor. Spora da vakit ayıramıyorsanız mutlaka günlük diyete, düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Performans düşüklüğüyle birlikte birçok hastalığa davetiye çıkaran bu durumu değiştirmek, yağ oranındaki artışı ve kas iskelet hastalıklarının oluşumunu önlemek için önemlidir. Çalışma yaşamında ağırlık artışının sebebi sadece hareket kısıtlılığı değildir. Bütün gün masa başında oturarak iş yaparken, yaptığınız işle ilgili yoğun bir stres altındaysanız kilo almaya neden olan hormonlar da artmaya başlar. Stres durumunda salgılanan hormonlar yeme isteğini artırır ve canınızın daha çok şekerli şeyler çekmesine neden olur. Eğer bu isteğe uyar abur cubur tüketirseniz önce hızla yükselen kan şekeri hızla düşer ve bir saat geçmeden yeniden tatlı  bir şeyler istersiniz. Ve bu kısır döngü ile devam eden bir kilo alma süreci başlar.

Bir de arkadaş etkisi var. Kilo almadaki önemli etkenlerden biri de birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız. Evet yanlış duymadınız. Çoğunlukla günün 8-9 saatini aynı çatı altında geçiriyorsunuz ve en önemli ortak mevzulardan biri yemek yemek. “Acıktın mı? Ofis arkadaşlarınızın sizin yemek alışkanlıklarınızı etkilediği bir gerçek. Yemeğe gidelim mi? Canım tatlı bi şeyler çekti, çikolata, baklava, künefe ister misin? E hadi bana da ver bir tane… “ gibi diyaloglar sonrası genele ayak uydurmak için ikram edilenleri birlikte tüketmek  de kilo artışına giden yolu aydınlatıyor ve beraberinde sağlık sorunlarını da getiriyor.

Ofis çalışanlarında en çok görülen sağlık sorunları; obezite, insülin direnci-diyabet, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları, bel fıtığı, D vitamini eksikliği, osteoporoz ve yetersiz beslenme. O zaman buyurun çalışırken kilo verebilmek ve sağlığı korumak için tüyolar gelsin:

 

 1. Her zaman güne dengeli bir kahvaltı ile başlanılması gerekir. 2 dilim tam tahıllı ekmek, peynir, hindi füme ve maydanoz ile akşamdan hazırlayacağınız sandviç yanında 1 meyve tüketmek pratik bir yol olabilir. İ şe giderken alacağınız börek, poğaça tarzı besinlere kıyasla hem sizi daha uzun süre tok tutar, hem daha sağlıklı bir öğündür.

 

 1. Kısa mesafeleri yürüyün. Sabah işe giderken veya (işe yetişemem derseniz) dönerken, servisten veya otobüsten 1-2 durak erken inip küçük yürüyüşler yapılabilir.

 

 1. Kahvaltıyı erken yapıyorsanız, öğle yemeğinden 1-2 saat önce bir ara öğün tüketmeniz, metabolik hızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur.  Çok yoğunsanız ve yerinizden kalkacak vaktiniz yoksa çekmecenizde, taze veya kuru meyve, fındık, ceviz, diyet bisküvi, galeta gibi pratik yiyecekler bulundurup bitki çayı ile tüketebilirsiniz.

 

 1. Ofiste fırsat buldukça küçük, kol, bacak, omuz hareketleri yapılabilir. Yarım saatte bir çalıştığınız masadan kalkıp sırtı dikleştirerek ofis içerisinde birkaç adım atmak kas ve eklemleriniz için koruyucu etki yaratırken, uzağa ve ileriye doğru bakmak göz kaslarınız için iyi bir egzersiz olacaktır.

 

 1. Hareketi artırmak için fırsatlar yaratıp ayağa kalkıp hareket etmek gibi küçük aktiviteler biraz olsun enerji harcamaya yardımcı olur. Gün içinde merdivenler daha sık kullanılabilir.

 

 1. Gün içinde sıkça tüketilen meşrubat, çay ve kahve yerine, su ve bitki çayları tercih edilebilir. Suyunuzun içine taze meyveler koyarak aromalandırabilirsiniz de.

 

 1. Yoğun iş stresi sizi tatlıya yönlendiriyorsa bu ihtiyacı meyvelerle karşılayabilirsiniz. 2-2,5 saatte bir metabolizmanın çalışması için küçük öğünler yenebilir. Örneğin taze veya meyve, fındık, ceviz, badem gibi kabuklu yemişler, yağsız bir tost, leblebi, ayran, süt veya yoğurt olabilir.

 

 1. Dışarıda yenecek yemeklerin kızartmalar, fastfood, makarna gibi yüksek yağlı ve kalorili yiyecekler olmamasına dikkat edin. Daha çok ızgara et veya tavuk, kepekli sandviç, ton balıklı salata gibi yemekler tercih edebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı gibi kan şekerini hızlı yükseltmeyen glisemik indeksi düşük besinler sağlıklı birer alternatiftir.

 

 1. Yemeğin yanındaki en güzel içecek sudur. Ayran, kefir, soda da iyi birer seçim olabilir.

 

 1. İş yerlerinde toplu yemekhanelerde çıkan yemekleri yerken yemeğin suyunu tabağına almamak, salataya yüksek kalorili soslar ve yağlar kullanmamak kilonuzu dengelemenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Beslenmede Balığın Yeri

Eylül ayı itibariyle balık sezonu açıldı. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan balık; içerdiği %18-20 civarındaki protein ile hücre gelişimi ve bağışıklık sistemini desteklerken, aynı zamanda kolay hazmedelibilen sağlıklı bir besin kaynağıdır. Kırmızı et ve tavuk etine göre daha az miktarda total yağ ve doymuş yağ içerir. Balıkların yağ içeriği, çoklu doymamış yağ asitlerinden EPA ve DHA (vücuttaki enerji üretiminde aktif rol oynar ve, mental -fiziksel kapasiteyi arttıran elzem yağ asitleri) içermesi ile beslenmede ayrı bir yer tutar. Vücut tarafından üretilmeyen bu yağ asitleri balık tüketimi ile alınabilir. Düzenli tüketimi ile içerdiği Omega-3 sayesinde konsantrasyon gücünü attırır ve enerji verir. Öyle ki beyinin temel yağ bileşeni DHA’dır ve içerisinde Omega-3 barındırmaktadır. Ayrıca hamile ve emziren kadınların haftada 3-4 kez balık tüketmeleri hem anne için hemde bebek gelişimi için önemlidir.Folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi zengin mineral içeriğiyle kıymetli bir besin olan balık, B grubu vitaminlerden tiamin (B1), niasin (B3), pridoksin (B6), B12 ve yağda eriyen vitaminlerden A ve D vitaminlerinin iyi kaynaklarından biridir.A vitamini bilindiği üzere kemik gelişimi, görme yetisi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra barındırdığı D vitamini ile kalsiyum mineralinin kemik içerisine emilimine katkıda bulunur. Öte yandan K ve B vitamini ile de kan pıhtılaşması için önemlidir.Mevsiminde tüketilen balık şifadır. Kış mevsiminde tüketilen hamsi ile yaza kadar muhafaza edilen hamsiden aynı faydayı bekleyemeyiz.  Bu nedenle her balığı mevsiminde , besin değeri ve lezzet yönünden en iyi durumda olduğunda tüketmenizi öneriyoruz.

Yeşil Eriğin Faydaları

Pek çok farklı türü ve rengi bulunan erik besin lifi bakımından en zengin meyveler arasında yer alıyor. Adını her duyduğumuzda canımızın çektiği yeşil erik, yaz aylarının gelmesi ile tezgahlardaki yerini aldı. Tadının ve o yeşil görüntüsünün iştah açıcılığının yanı sıra sağlığa da ciddi faydaları vardır.

C vitaminini bol miktarda içeren erikt ayrıca; cilt ve göz sağlığında büyük görevleri olan A vitamini, kanın akışkanlığını kontrol etmekle görevli K vitamini, osmotik basınç ve su dengesini sağlayan sodyum, potasyum mineralleri, stres karşıtı mineral olan magnezyum da bulunuyor. Ayrıca kalsiyum içeren erik, demir açısından da oldukça zengin.

Peki, herkes tarafından sevilerek yenen bu eriğin faydaları nelerdir?

 • Astıma iyi gelir.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Diyabete iyi gelir. Glisemik indeksi düşük olan yeşil erik, kan şekerini dengede tutar. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketimine uygundur.
 • Lif yönünden zengin olması sebebi ile tok kalma süresini uzatır. Bu özellikleri ile kilo verme döneminde olan kişilere destek olur.
 • Sindirimi sisteminin düzenli ve yeterli ölçüde çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler. Sindirilebilir lifyönünden zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemine karşı etkilidir.
 • Güçlü antioksidan özelliği ile özellikle akciğer hastalıklarına karşı koruyucu olmakla birlikte, kanser vakalarının oluşumunu önlemekte yardımcıdır.
 • C vitamini içeriği sayesinde cildin bağ dokusunu güçlendirir, daha genç ve canlı görünüm sağlar. Cildi sıkılaştırarak kırışıkların azalmasına yardımcı olur.
 • Kan hücrelerine faydalıdır.
 • Vücudu temizler.
 • Kansızlığın önlenmesinde yardımcıdır.
 • Mevsiminde ve düzenli olarak yeşil erik tüketmek diş etlerini güçlendirerek diş sağlığını destekler.
 • Karaciğer hastalıklarında tüketilmesi tedaviyi destekler. Antioksidan etkisi sayesinde, safra ve karaciğer sağlığını korur
 • Östrojen hormonu üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı adet düzensizliklerini gidermeye ve menapozdaki şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.
 • İçerdiği diyet lifi içeriği ile kolesterolü dengeler
 • Vücut içi hasarını önler.

Eriğin Besin Değeri

100 gram yeşil erik;

 • 45 kalori
 • 85 gr su
 • 10 gr karbonhidrat
 • 2 gr besin lifi (günlük ihtiyacın %7’si)
 • 65IU A vitamini (günlük ihtiyacın %1i)
 • 5 mg C vitamini (günlük ihtiyacın % 9’u)
 • 4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %8’i)
 • 4 mg niasin (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 5 mcg folat (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 15 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1,4’ü)
 • 0,5 mg demir (günlük ihtiyacın %2,5’i)
 • 220 mg potasyum (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 7 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 16 mg fosfor (günlük ihtiyacın %2’si)
 • Mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
 • Mg bakır (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • Mg manganez (günlük ihtiyacın %3’ü) içermektedir.

 

Diyetisyen Ayşegül Yılmaz

Diyetisyen Ayşegül Yılmaz ve Özgür Diyet adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan Diyetisyen Ayşegül Yılmaz ve Özgür Diyet iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu