GenelTeknoloji Bilgisayar

PS5 Nasıl Dünyanın En Güçlü Oyun Konsolundan Daha Yüksek Performans Gösteriyor

Microsoft aylardır Xbox Series X konsolunun ne kadar güçlü olduğunu gururla anlatıyor. İçerideki teknolojiye derinlemesine dalışlar yapıldı, “dünyanın en güçlü konsolu” olduğunu vaat ediyor ve hatta şirketin PS5’e göre gizemli bir avantaj sağlamak için belirli bir AMD teknolojisini beklediği haberleri bile var. Kağıt üzerinde, Xbox Series X, PS5’ten daha güçlü görünüyor. Ancak pratikte yapılan oyun testleri, PS5’in Microsoft konsolundan daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Digital Foundry , hem PS5 hem de Xbox Series X’te bir dizi yeni oyunu analiz ediyor ve sonuçlar şaşırtıcı. PS5’te 12 teraflop GPU performansına karşılık 10,28 teraflop kapasitesine sahip Xbox Series X ile çoğu izleyici, konsollar arasında küçük bir düşüş olmasını bekliyordu. Microsoft’un yeni nesil Xbox’ı aynı zamanda daha yüksek bellek bant genişliğine ve daha fazla hesaplama birimine sahiptir, ancak Sony geliştiricilere PS5’ten daha iyi performans elde etmek için değişken (ve daha yüksek) saat hızında çalışan daha az işlem birimi sunar.

Xbox Series X Devil May Cry 5’teki 4K ve ışın izleme performans modlarında hafif bir liderlik alırken , yüksek kare hızı modu, bazı sahnelerde 40 fps’nin üzerinde iki sistem arasındaki kare hızı boşlukları ile PS5’te belirgin şekilde daha iyi çalışıyor. Digital Foundry editörü Richard Leadbetter , ” Düşüşler bana gerçekten tuhaf görünüyor ve bu bana Xbox tarafında GPU’nun bir şey tarafından engellendiği bir tür API sınırlaması öneriyor” diyor .

Bu düşüşler önemlidir çünkü ani düşüşler oyuncular için daha belirgin bir sarsıntı veya kekemelik anlamına gelir. Değişken yenileme hızı ekranları bunu düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak düşüşler önemliyse, kare hızlarındaki değişiklikleri her iki şekilde de hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu