Kısa Bilgi

Regaip Kandili Nedir?

Regaip Kandili nedir Regaip Kandilinin önemi nedir sizler için açıklamaya çalışacağız.

Regaip kandili, Recep ayının ilk cumasına denmektedir. Regaib, Arapça asıllı bir kelime olmakla beraber rega-be kökünden gelmekte. Reğa-be kelime anlamı olarak herhangi bir şeyi elde etmek, arzulama, ona karşı hassas olma ve onu elde edebilmek için her türlü çabayı sarf edebilme anlamına gelmekte.

Regaib kelime olarak Kur’an içerisinde geçmemekte. Fakat Regabe’den türeyen çeşitli kelimeler Kuran’ın içerisinde 8 yerde geçiyor. Regabe’nin ifade etmek istediği anlam ile kullanılmaktadır.

Terim olarak ise Türkçe’de kandil geceleri olarak bilinen mübarek gecelerimizden birisidir. Hicri takvime uygun olarak yedinci ay olan Recep ayının ilk cuma gecesi olarak kabul edilir. Bu gecedeyse Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının geldiğine inanılmaktadır.

Regaib gecesinde dua edebilmek, tövbe ve istiğfarda bulunabilmek, bu geceyi farklı ibadetler ile geçirmek, genel olarak alimlerin arasında görülmekte.

Regaip Gecesinin Fazileti

Bu geceyi ibadet ile geçirmenin sevabı ölçülemez, çok büyüktür. Fakat bu gece içerisinde kılınacak olan namazın sünnet ya da mendup olması ile alakalı delil bulunmuyor. Bu gecede toplanarak cemaat ile namazın kılınması da bid’at sayılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu