Kısa Bilgi

Sakal Nasıl Çıkar, Sakal Nasıl Hızlı Çıkar

Sakal Nasıl Çıkar

Birçok genç erkeğin ortak sorunlarından birisi sakalın nasıl çıkacağıdır. Ergenlik dönemindeki gençler eğer çevrelerindeki erkeklerin sakalları çıkıyor ama kendilerinin çıkmıyorsa bundan büyük endişe duyarlar. İş bu yazımızda size sakal nasıl çıkar konusunda bilgi vereceğiz. Birçok kişinin aklına gelenin tersine jiletle sık sık traş olmak sakalların çıkmasına yardımcı olmaz. Sakalları kesmek için en az 5-6 hafta beklemeniz gerekiyor. Bu süre içinde de sakallarınız çıkmıyorsa sıra diğer metotlara geldi demektir.

Eczanelerden alacağınız sakal serumu, yüz derinizin altındaki sakal gözeneklerini açarak sakalların hızlıca çıkmasını sağlayacaktır. Serumu uygulamadan önce duş almayı ve yüzünüzü güzelce yıkamayı sakın unutmayın. Kirli hava, gözenekleri kapatarak sakalların çıkmasını önlemiş olabilir. Bir diğer olasılık da eğer cildiniz yağlı ise mevcut yağ, cildin gözeneklerini kapatmış ve sakalların çıkmasına engel olmuş olabilir. O sebeple yüzünüz sık sık yıkamalısınız. En azından her akşam yüzünüzü sabun veya yüz temizleme jeli ile iyice yıkamayı unutmayın. Diğer bir etkili yöntem de peeling uygulamasınız. Peeling yöntemi yüzünüzdeki kan dolaşımını olumlu yönde etkileyecektir. Peeling uyguladıktan sonra sakallarınız daha hızlı çıkmaya başlar.

Gür Sakal Nasıl Çıkar

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Genetik

Erkeklerin genetik yapısı birbirinden farklıdır. Bazı erkeklerin sakalı bir günde hızlıca uzayabilir ama bazılarının sakallarının uzaması için dört beş güne ihtiyaç duyulur. Bu nedenle kendinizi başka erkeklerle kıyaslayarak endişeye kapılmayın. Sakallarınızı her gün kesmek onların daha hızlı çıkmasına etki etmez. Bu nedenle size önerimiz sakallarınızı bir süre dinlenmeye bırakın ve ondan sonra kesmeye başlayın.

Yeme İçme

Beslenme yönteminizin de sakallarının çıkması üzerine etkileri vardır. Eğer abur cabur yeme alışkanlığınız varsa bu yeme şekli sakalınızın ihtiyacı olan mineral, protein, vitaminleri almanıza engel olur. Bu da sakal uzamasını engeller. Fast food ve hamburger tarzı beslenme tarzı yerine her türlü protein, karbonhidrat, vitaminleri aldığınızı dengeli bir beslenme yöntemini benimsemelisiniz. Protein ağırlıklı yeme içme düzeni yüz kıllarınızın daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır.

Mineral ve Vitaminler

Eğer sakallarınız uzamıyorsa bu biyotin ve folik asit eksikliğinden olabilir. Biyotinin en fazla olduğu gıdalar; yumurta, karaciğer, deniz mahsülleri, tahıllar, muz, havuç, baklagiller, karnabahardır. Bu gıdaların tüketimini arttırdığınızda sakallarınızın uzamasının belirgin şekilde arttığını hissedeceksiniz.

Uyku

Düzenli ve yeterli uyku vücut sağlığı ve bağışıklık sisteminin en önemli yardımcılarından birisidir. Eğer günde yedi saatten az uyuyorsanız vücuttaki kan yeterinde hızlı dolaşamaz. Bu da yüzünüzün kendini yenileyememesine sebep olur. Günde ortalama yedi veya sekiz saat uyumaya özen gösterin. Stresten ve yorgunluktan uzak durun.

Sakal Ekimi Yapmak

Eğer bu metotlardan hiçbirisi işe yaramıyorsa belki de sebep vücudunuzdaki testosteron noksanlığıdır. Sakal ekiminin birçok yöntemi vardır. Bu yöntem; sakalı eksilen ve seyrekleşen insanlara da yapılabilir. Hiç sakal çıkmayan erkeklere de yapılabilir. FUE yöntemi uygulanan saç ekimi sonucunda hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Saç ekimi uzmanına gittiğinizde saç ekiminde kullanılacak saçları boyun, kulak arkası, ense veya diğer bölgelerden alacaktır. Süre olarak yaklaşık sekiz, dokuz ay sonra yeni sakallarınıza kavuşacaksınız.

Sakalları Gürleştirme

Seyrek ve güçsüz sakallar birçok erkeğin ortak sorunudur. Eğer sakallarınıza E vitamini sürerseniz bu sakal kıllarınızı besler, uzatır hatta kılları gençleştirir. Zeytinyağı doğal bir E vitamini kaynağıdır. Sakalları beslemenin en etkili yöntemi ise eczaneden alacağınız E vitamini ve zeytinyağını karıştırmaktır. Bu karışımı her gün sakalınıza yavaşça sürün ve sakal kıllarına yedirin. Vitamin haricinde çinko da sakallar için çok faydalıdır. Bol bol balık, yengeç, karides, kuruyemiş yerseniz bu yiyeceklerin sağlayacağı çinko, sakal uzama hızını arttırır.

Sarımsak Sürmek

Sarımsağın güçlü bir sakal çıkartıcı olduğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Eğer sarımsağı yüzünüze sürüp yirmi, yirmi beş dakika kadar beklerseniz bu sakallarınız üzerinde olumlu etki yapacaktır.

Badem Yağı

Cildinize badem yağı ile masaj yaparsanız bu cildinizi besler. Badem yağı, gözenekleri ve kıl köklerini açarak sakalınızın daha fazla ve daha hızlı çıkmasını sağlar.

Zeytinyağı

Doğal zeytinyağının tam bir mucize besin olduğu tüm doktorlar tarafından kabul görmektedir. Sağlık deposu olan zeytinyağını belli aralıklarla sakalınıza sürerseniz bu sakalları hem uzatır hem de kıl köklerini sağlamlaştırır. Sakalları çok daha hızlı şekilde uzar.

Sakal Nasıl Çıkar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu