Gez Gör

Tayland : Art in Paradise Pattaya

ART IN PARADISE PATTAYA

Herkese en iyi dileklerimi sunuyorum. Size Pattaya’da gezilecek hoş ve güzel bir mekandan bahsetmek istiyorum. İsmi Art in Paradise Pattaya. Bu kurumun Bangkok ve Chiang Mai’de de şubeleri var. Ben Pattaya’da bulunan şubesine gittim. Yer olarak Kuzey Pattaya’da Terminal 21 Alışveriş Merkezi’nin hemen yanı başında 2.Cadde 1.Sokak’ta bulunuyor. Bütün taksi ve songthaew şoförleri burayı biliyor. O yüzden ulaşımda zorluk çekmezsiniz.

 

Art in Paradise Pattaya

 

Pattaya

Art in Paradise Pattaya her gün sabah 09:00 ve akşam 22:00 saatleri arasında açık bulunuyor. Son bilet akşam saat 21:00’de satılıyor. Girişte ayakkabılar çıkarılıyor. Yabancılar için bilet ücreti 400 baht. Thailer için 200 baht. Burasını 3 boyutlu resimlerin yer aldığı ve hoş fotoğrafların çekildiği güzel bir sanat galerisi olarak tanımlayabiliriz. Ben gittiğimde içeride çok fazla Çinli turist vardı. Çinliler dışında farklı milletlerden de insanlar görebilirsiniz.

 

Art in Paradise Pattaya 1

 

Art in Paradise Pattaya 2

 

İlk girdiğinizde üç boyutlu Time dergisi sizi karşılıyor. Daha sonra tuvaletini yapan fil, üç boyutlu masa figürü yer alıyor. Bu üç boyutlu masada fotoğraf çektirdiğinizde kafanız kesilip sanki masaya konmuş izlenimi veriyor. İlerledikçe deniz dünyasından harika illüstrasyonlar göreceksiniz. Köpek balığının ağzına kafanızı sokup poz vermeye ne dersiniz? Hoş anlardan birisi oluyor. Yunuslara öpücük konduruyorsunuz ve bu anı arkadaşınızdan fotoğrafla ölümsüzleştirmek istiyorsunuz.

Her 3D resmin önünde örnek fotoğraflar yer alıyor. Siz de bu örnek fotoğraflara bakarak aynısından poz vermeye çalışıyorsunuz. Android ve Apple Store’da Art in Paradise uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayı Art in Paradise’a gitmeden önce telefonunuza indirmeyi unutmayın. Her 3 boyutlu fotoğrafın önünde yere sabitlenmiş AR Code yazan bölümler göreceksiniz. O noktaya gidip telefonunuzdaki Art in Paradise Pattaya uygulamasını tarattırdığınızda fotoğrafların telefonunuzda 3 boyutlu olarak hareket ettiğini göreceksiniz.

 

Art in Paradise Pattaya 3

 

Art in Paradise Pattaya 4

 

Galeriyi anlatmaya döndüğümüzde yunustan sonra dev ahtapot, su dünyası, balinalarla müthiş fotoğraflar çektirme şansınız olacak. Balıkları isterseniz öpebilirsiniz. Biraz daha ileride dev filler ile ormanda harika anları resmedeceksiniz. Zebra, zürafa, aslan, gergedan sizi etkileyecek. Gergedan’ı kalçasından iterek başka bir ilginç anı yakalayacaksınız. Deniz kuyusunun içinde poz vererek sanki kuyunun dibinde olduğunuz hissini uyandıracaksınız.

Roma dönemine ait fotoğraflar ayrıca görülmesi gerekenler. Vincent Van Gogh ‘a ait The Starry Night tablosunun üç boyutlu şekliyle fotoğraf çektirme keyfi yaşayacaksınız. Leonardo Da Vinci ‘nin ünlü eseri Mona Lisa size müthiş göz zevki sunacak. Gustave Caillebotte isimli ünlü ressamın Paris Street, Rainy Day isimli eseri dışında ayrıca Jean Honore Fragonard isimli ressamın The Swing tablosu, Jean Auguste Dominique Ingres’in Grand Odalique, Gustav Klimt’in The Kiss, Francois Boucher’in Diana Leaving The Bath isimli tabloları da bu sanat galerisinin harika eserleri arasında bulunuyor.

 

Art in Paradise Pattaya 5

 

Art in Paradise Pattaya 6

 

Bu tabloları geçtikten sonra büyük bir salona çıkıyorsunuz. Bu salonda antik Thai şehirleri ve Buda tapınakları ile baş başa kalıyorsunuz. Köprü üzerinde düşmemeye gayret ederken çekindiğiniz fotoğraf da harika çıkacak. Buda heykeli önünde oturup güzel pozlar vermeniz de mümkün. Antik Mısır Piramitleri içinde bir yolculuğa ne dersiniz? Çölde devenizin yanında geçirdiğiniz zamanı fotoğraflandırmayı ihmal etmeyin. Mısır firavunu önünde çektirdiğiniz fotoğrafla bu gizemli yolculuğa devam ediyorsunuz. Firavunların tahtına oturup fotoğraf çektirdiğinizde kendinizi bir bakıma kral hissediyorsunuz.

Pattaya’da kutlanan Songkran’ı simgeleyen resim de hoş anlardan birisi oluyor. Loy Kratong fotoğrafı, kanatlı melek şeklinde poz verdiğiniz köşe, Beethoven gibi dans edişiniz, Albert Einsten’in deney tüpü içine girişiniz diğer komik anları oluşturacak. Charlie Chaplin siz olmadan çok hüzünlü duruyor. Mahatma Gandhi gibi tüm tasalarınızdan kurtulup başka bir evrene ulaşmanız mümkün. Bu hoş fotoğraflardan sonra gece yıldızlarını yakaladığınız anlar ayrıca sizi büyüleyecek.

Ayın üstüne oturup kendinizi masal dünyası içinde hissedeceksiniz. Thor’ın çekicini saplandığı yerden çıkarmaya çalışırken aman belinizi incitmeyin. Dinozorların korkunç öfkesinden kaçmak için acele edin. Yoruldunuz ve susadınız. Şimdi çeşmeden su içebileceğiniz sıradaki resme geldiniz. Venedik kayığına geçip sevgilinizle poz verdiğinizde unutamayacağınız anlardan birisini yaşayacaksınız. Pinokyo’yı tanımayı ihmal etmeyin.

 

Art in Paradise Pattaya 7

 

Böylece Art in Paradise ‘ın sonuna geldik. Çıkışta Tayland tarımı, yemek kültürü, su festivali, ulaşım araçlarını simgeleyen mini bir müze göreceksiniz. Şahsen ben bu mekandan çok zevk aldım. Birçok kişinin de aynı şekilde seveceğini düşünüyorum.

Tayland konusunda bize Focus Asia Trade sitesinin sahibi Türk arkadaş yardımcı oldu. Kendisine WhatsApp veya e-posta yolu ile ulaşabilirsiniz. Sitenin linki www.focusasiatrade.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu