Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Tayland : Pattaya Walking Street - Ankara Şehir Portalı
Gez Gör

Tayland : Pattaya Walking Street

Euro ile Kira

PATTAYA WALKING STREET

Merhabalar. Size Tayland ve Pattaya’da bahsedeceğim yazılarıma başlıyorum. Tayland hakkında kısaca bahsetmek gerekirse; resmi ismiyle Tayland Krallığı yaklaşık 513.000 kilometrekare yüzölçümü ve 69 milyon nüfusa sahiptir. Başkent Bangkok ülkenin ve aynı zamanda Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük şehridir. Türkiye’den Türk Hava Yolları Bangkok ve Phuket’e direkt uçuyor. Onun dışında Qatar Airways, Emirates, Etihad Airways, Air Jordan gibi firmalar Türkiye’den aktarmalı olarak Tayland’a uçuyorlar. Tayland yönetim şekli olarak meşruti monarşi ile yönetiliyor. Devletin başında kral bulunuyor ve başbakan da ülkeyi yönetiyor.

Tayland’ın en ünlü turistik şehirleri Bangkok, Pattaya ve Phuket’tir. Size bu yazımda Pattaya’nın en ünlü eğlence merkezi olan Walking Street’ten bahsedeceğim.

 

Pattaya

Pattaya , dünyadaki en ünlü eğlence şehirleri arasında yer alıyor. Bangkok’a araçla yaklaşık 2 saat uzaklıktadır. Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’nın en alt katında Pattaya’ya giden otobüsler var ve ücret olarak 120 Thai Bahttıdır. Eğer taksiyle Pattaya’ya gelmek isterseniz havalimanındaki taksiler sizden 1500 Thai Bahtı talep ederler. Havalimanı’ndan çıkıp biraz yürüyerek herhangi bir taksiyi durdurup Pattaya’ya gitmek isterseniz 1000 bahta çok rahat Pattaya’ya gidebilirsiniz.

Vietnam Savaşı’na katılan askerlerin uğrak yeri olduktan sonra gittikçe gelişen ve nüfusu artan bu şehir günümüzde dünyanın farklı ülkelerinden her yıl 10 milyon turisti ağırlamaktadır. Birçok insan Pattaya’ya renkli gece hayatı için geliyor ama eğlence dışında güzel plajları, hayvanat bahçeleri, dünyaca ünlü Thai yemekleri, muhteşem doğası Pattaya’nın en ilgi çeken unsurları olarak göze çarpıyor. Tayland aynı Türkiye’deki gibi vilayetlere bölünmüştür. Pattaya özel bir yönetim biçimine sahiptir. Chonbori iline ve Banglamung ilçesine bağlıdır.

 

Pattaya Walking Street

 

Walking Street Pattaya

Pattaya’dan bahsedince her insanın aklına ilk önce Walking Street geliyor. Walking Street anlam olarak ‘Yürüyüş Caddesi’ demektir. Walking Street konum olarak Güney Pattaya’da sahile paralel uzanan yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir caddedir. Pattaya’ya gelen her turist, her yabancı bu caddeyi görmeden Pattaya’dan ayrılmaz. Bu caddede sağlı sollu barlar, go go barlar, diskolar, restoranlar, masaj salonları, marketler yer alır.

 

Walking Street Pattaya

 

Pattaya Go Go Bar

Go Go bar’ı bilmeyenler için açıklayalım. Go Go Bar İngilizce bir kelimedir ve anlam olarak ‘seksi bar’ demektir. Thai kızlarının çıplak ve yarı çıplak olarak yüksek bir pistte müzik eşliğinde dans ettikleri mekanlardır. Bir anlamda striptiz barlardır. Bu go go barların Türkiye’de örneği yoktur o yüzden ilk defa görenler için biraz sıra dışı gelecek. Go Go barlarda fotoğraf ve video çekmek yasaktır. Bira, kola, meyve suyu gibi içecek fiyatları 150-200 baht arasında değişir. Eğer bu mekandaki kızlardan birisine içki ısmarlayıp yanınıza çağırmak istiyorsanız bu bayanların ‘lady drink‘ denen içeçekleri 150-300 baht aralığında değişir. Eğer bu bayanlardan birisiyle cinsel ilişki yaşamak isterseniz bu mekana yani bara  ‘bar fine‘ denen bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ortalama 1000-1500 bahttır. Bu anda bilmeyenler için short time ve long time terimlerini açıklamaya ihtiyaç var. ‘Short time’ anlam olarak ‘kısa zaman’ demek. Terim olarak bayanlarla bir kez cinsel ilişkiye girmek demektir. Zaman olarak ortalama 1 saat zamanınız var. Bu sürenin sonunda bayan çalıştığı go go bara geri döner. ‘Long time’ ise Türkçe’ye ‘uzun zaman’ olarak çevrilebilir. Bu terim bayanlarla tüm gece cinsel ilişkiye girmek anlamına gelir. Adet olarak sizin bayanla kuracağınız diyaloğa bağlıdır ama ortalama vermek gerekirse 2 veya 3 kez ilişki cinsel ilişki sayısı oluşabilir. Bayanlar genelde sabah olunca evlerine dönerler.

 

Pattaya Go Go Barlar

 

Pattaya Beer Bar

Beer Barlar veya Thailerin söylediği şekliyle Bar Beer’lar ise Türkçe’ye bira barları olarak çevrilebilir. Bizim ‘bar’ olarak adlandırdığımız mekanlardır. Bu barlarda onlarca hatta toplamda yüzlerce sayıda Thai bayan çalışır. Walking Street boyunca Simon 1 ve Simon 2 diye adlandırılan bar sokakları mevcuttur. Bu açık barların bir tanesine gidip bir içecek ısmarlayarak bayanlarla sohbet edebilirsiniz. Müzik tüm mekanlarda mevcuttur. Hava her zaman sıcaktır. İçecek fiyatları 100-150 baht civarıdır. Bu mekanlardaki bayanlarla yine barın ücretini ödemek kaydıyla short time ve long time şekillerinde cinsel ilişkiye girme şansınız vardır. Ücret olarak go go barlar kadar yüksek fiyatlar yoktur ama Walking Street içinde oldukları için Pattaya geneline göre fiyatlar biraz pahalıdır.

 

Walking Street Simon Beer Bar Sokağı

 

Walking Street Disco Mekanları

Bu caddede diğer bir eğlence tarzı ise diskolardır. Bu diskolar bizdeki diskolar gibidir ama mekan olarak fazla büyük disko göremezsiniz. Birçoğu oldukça küçük diskolardır. Birkaç ünlü diskoyu saymak gerekirse Club Insomnia , The Pier , Marine Disco , 808 Disco , Mixx Disco en ünlü diskolar arasındadır. Bunlara ilaveten son yıllarda Walking Street sonunda doğru birçok Hindu diskosu açıldı. Bu diskolar; her yıl artan sayılarda Hindistan’tan gelen Hintli erkek turistlerin eğlence ihtiyacını karşılayan mekanlardır.

 

Club Insomnia Pattaya

 

Walking Street Restaurant

Walking Street’ye eğlence dışında restoranlar da vardır. Birkaç isim olarak King Seafood Pattaya , Sea Zone Restaurant , Nangnual Restaurant en öne çıkan restoranlar denebilir. Benim tavsiyem Pattaya’ya ve özellikle Walking Street’e gelmişken deniz ürünleri yemeden gitmemenizdir. Bu restoranlarda karides, istakoz, yengeç, değişik türde balıklar Türkiye’deki fiyatlarının çok ama çok altına satılıyor. Hatta canlı canlı seçip istediğiniz şekilde garsonlara pişittirebiliyorsunuz. Fiyatlar da Pattaya ölçütlerinde makuldur.

 

Sea Zone Seafood Restaurant

 

Nangnual Restaurant

 

Pattaya 7-11

Şahsen Tayland’ın en sevdiğim özelliklerinden birisi; ülke genelinde 24 saat şekilde açık olan 7-11 marketlerdir. Yılın 12 ayı sıcak bir iklimi bulunan Tayland’ta halkın önemli bir bölümü yemeğini dışarıda yer. Bir kısım insanlar Pattaya’da ve Bangkok’ta bolca görebileceğiniz seyyar Thai yemeği satıcılarında karınlarını doyurur. Bir kısmı ise 7-11’a gidip yiyecek alır. 7-11’lar aradığınız her şeyi size küçük ebatlarda ve az miktarlarda sunma sistemi üzerine kurulmuştur.

İğneden ipliğe her şey bulunur derler ya bu işte 7-11 marketler için doğru bir tanımlamadır. Hazır yemek istediğinizde size ısıtıp o şekilde veriyorlar. Şampuandan tutun kağıt mendile, bayanlar için güzellik malzemelerinden meyve sebzeye kadar yüzlerce çeşit ürünü bulma şansınız vardır.

 

Pattaya 7-11

 

Walking Street Masaj Salonları

Pattaya Walking Street ‘te bulabileceğiniz diğer mekanlar masaj salonlarıdır. Sayı olarak fazla olmamalarına rağmen eğer masaj ihtiyacınız varsa girip bir saat masaj yaptırarak rahatlayabilirsiniz. Ücret olarak 1 saat ayak masajı 150-200 baht, 1 saat Thai masajı yine 150-200 baht olarak değişiyor. Eğer 1 saat yağlı masaj isterseniz ücret 300-400 baht civarı oluyor. Türkiye’ye göre bu fiyatlar oldukça ucuzdur. Tayland ve Pattaya‘ya gelmişken en azından bir kez masaj yaptırmanızı tavsiye ederim.

Walking Street’ten genel hatlarıyla bahsetmeye çalıştım. Önümüzdeki yazılarda Walking Street ve Pattaya’dan detaylı şekilde bahsedeceğim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu