Gez Gör

Tayland Yemekleri – Tayland Mutfağı : Şehriye Çorbası (Noodle Soup, Waterfall Noodles)

Tayland

Merhaba. Tayland’a hoşgeldiniz. Size en meşhur Tayland yemeklerinden noodle soup yemeğinden bahsedeceğim. Noodle soup, Türkçe’ye şehriye çorbası olarak çevrilebilir ama bizim bildiğimiz anlamda bir şehriye değil. Thailerin kendine has alfabesi var. Latin harfleri kullanmıyorlar. Thai harfleri ile bu yemeğin ismi ก๋วยเตี๋ยวน้ำตก. Bu kelimeleri latin harfleri ile yazarsak Guatiawnamtok olarak okuyabiliriz. Tam olarak İngilizce çevirisi Waterfall Noodles oluyor. Noodle Soup veya diğer değişle noodle çorbalarının en ünlülerinden birisidir diyebilirim.

Tayland Yemekleri

Tayland’a gideceğiz ve orada bizim damak tadımıza uygun ne var diye merak edenler olabilir. Tayland’a geldim ama ben Thai yemeklerinden hangisini yiyebilirim diye aklına takılanlar olabilir. Bu yemek doğal olarak Türk yemeği değil ama en azından yiyebileceğimiz yemeklerden birisidir şeklinde düşünüyorum.

Noodle Soup

Tayland’ın bütün şehirlerinden bu noodle soup türlerini bulabilirsiniz. Ben Pattaya’da yediğim bu yemekten bahsedeğim. Birçok sokağın köşesince bulunan seyyar Thai yemek restoranlarına gidip bu yemekten sipariş edebilirsiniz. Thailerin çok yaygın şekilde yediği yemeklerden birisi olduğu için birçok seyyar yemek satıcısında bulunuyor.

Noodle Soup (Şehriye Çorbası)

Yemeğin fiyatı 40 baht. Bütçeye çok uygun. İsterseniz domuz etli isterseniz dana etli söyleyebilirsiniz. Ben dana etli olandan söyledim. İçinde dana eti topları haricinde turp, soya fasulyesi filizi ve sebzeler bulunuyor. Sulu şekilde size sunuluyor. İçindeki su, dana eti kanıdır. Birçok Thai domuz etli yedikleri için onlara da içeriğinde domuz eti kanı olandan veriliyor.

Masada Yemekleri Konmak İçin Duran Şeker, Acı Biber, Limon Suyu ve Fındık Kırıntıları
Noodle Soup’a Soya Filizi ve Marul Konması

Masada balık sosu, marul, değişik sebzeler bulunuyor. Gelen yemeğin içine bunlardan koyabiliyorsunuz. Masada ayrıca şeker, fındık kırıntıları, acı sos ve limon suyu da ekstra olarak bulunur ve Thailer genelde hepsinden azar azar bu yemeğin içine koyarlar. Ben şahsen acı yemediğim için acı biber, şeker, fındık koymadım. Tadı nasıl oluyor diye denemek isteyenler çok rahat koyabilir. Bu ilaveler ücretsiz oluyor. Herkese afiyet olsun.

Noodle Soup’a İlave Sebzeler ve Karıştırıldıktan Sonraki Hali

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu