Ankara Gezilecek Yerler

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk Hava Kurumu Müzesi / THK Müzesi

Adres: Erler Mah.  İstanbul Yolu, 12.Km   06797  Etimesgut /Ankara, Türkiye

Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı Telefon: +90 312 3037200 Numarayı Tıklayarak Arama Yapabilirsiniz

Türk Hava Kurumu Alternatif Telefon: 4440845

Türk Hava Kurumu Faks Numarası: (0312) 3037243

Türk Hava Kurumu E-Posta Adresi: thk@thk.org.tr

 

Türk Hava Kurumu Müzesi (THK Müzesi) 

Türk Havacılık tarihini gelecek nesillere aktarmak için 2002 yılında THK Müzesi milletimizin hizmetine sunulmuştur. Modern müzecilik anlayışı içinde inşa edilen THK Müzesi 287 metrekare kapalı ve 5.294 metrekare açık alandan oluşmaktadır. Müze alanı içerisinde tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal ve model uçakların sergilendiği bahçe ile tarihi nitelikteki belge ve eserlerin teşhir edildiği Müze Binası bulunmaktadır. Müzede, Türk Hava Kurumu ve Türk Sivil Havacılık tarihi hakkında 747 adet eser, belge ve fotoğraf sergilenmekte ve halkımızın ziyaretine sunulmaktadır.

THK Müzesi’nin salonlarında, çok sayıda doküman, fotoğraf ve malzemeyle zenginleştirilmiş, dünyada ve Türkiye’de günümüze dek havacılık tarihinin gelişimini gösteren vitrinler yer almaktadır. Kayseri TOMTAŞ Fabrikasının görüntüleri,  Türk Hava Kurumu’nda kullanılan üniforma, madalya ve bröveler, THK’nin havacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiği Türk Kuşu Genel Müdürlüğü ve İnönü Eğitim Merkez Müdürlüğünün maketleri bulunmaktadır. Ayrıca, Hezarfen Ahmed Çelebi’nin kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden Üsküdar Doğancılar’a uçuşunu ve gene Sultan IV. Murat döneminde yaşamış olan bilim adamı Lagari Hasan Çelebi’nin, 64 kg barutla çalışan yedi kollu roketi ateşleyerek İstanbul Sarayburnu açıklarında göğe doğru yükselişini gösteren maketlerin yer aldığı vitrinler müzenin ilgi çeken köşeleri arasındadır.

Bunların yanı sıra, değişik vitrinlerde sergilenen, Ulu Önder Atatürk’ün kaleme aldığı Nutuk’un ilk basımı, Uluslararası Genç Ressamlar Resim Yaraşmasında dereceye giren gençlerin yaptığı resimlerden oluşan stand, Türk Hava Kurumu’nun bugüne kadar bastırmış olduğu pullar, I. Dünya Hava Oyunları Standı ve havacılık tarihinin kilometre taşlarının resim ve öz geçmişlerinden oluşan standlar müzede yer alan birbirinden değişik bölümlerde bazılarıdır.

THK Müzesi pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

 

Tarihi Paraşüt Kulesi 

1937 yılında Türk ve Rus mühendisler tarafından inşa edilen, bir simge niteliğindeki Tarihi Paraşüt Kulesi, rekreasyonel bir faaliyet gerçekleştirmeye yönelik paraşüt atlayışlarında 01 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında başvurulara açıktır.

Tarihi Paraşüt Kulesi; Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından belirlenmiş ve havacılık spor disiplinlerinden biri sayılan serbest paraşütçülüğü özendirmeye imkan sağlamaktadır. Kule yüksekliği 41,10 metredir. Atlayışlar 37,90 metre yükseklikteki üçüncü kat platformundan yapılmaktadır. Kule, içten merdivenli ve asansörlü, çift ağırlıklı, çift konsollu paraşüt atlama vinçlidir. Meteorolojik şartlar uygun olduğunda, 45-90 kg arasında ve 16 yaşından büyük, sağlık yönünden problemi olmayan isteyen her ziyaretçi atlayış yapabilmektedir. Kulenin bir eşi de İzmir’de bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi

THK Müzesi ve Türk Hava Kurumu Müzesi adres ve telefon bilgileri yukarıdaki gibidir. Eğer yukarıda yer alan THK Müzesi ve Türk Hava Kurumu Müzesi adres iletişim bilgilerinde bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu