Genel

Türkiye Sağlık Turizminde Nasıl Bu Kadar Büyüdü ?

Türkiye ve Sağlık Turizmi

Türkiye son bir kaç yıldır başta olmak üzere uzun zamandır sağlık turizminde önemli bir aktör olmaya devam ediyor. Bunun nedenlerini anlamak için önce sağlık turizmi nedir bunu anlamamız lazım.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi; kısaca bireylerin hem koruyucu hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir. Medikal turizm ise tamamen tıbbi bir tanımlama olup “tedavi amacı ile” yapılan sınır ötesi hareketliliği kapsar.

Yabancılar Neden Ülkemizden Sağlık Hizmeti Alıyorlar?

Sağlık turizmi için ülkemize gelen yabancıların sebeplerini şu önem sırasına göre sıralayabiliriz.

  1. Tedavi Fiyatı
  2. Tedaviye Ulaşma Şansı
  3. Teknolojik Üstünlükler
  4. Kalifiye Üstünlükler
  5. Avrupa’da yer almamız
  6. Marka Bilinirliği

Tedavi Fiyatı:

Ülkemizde şu an sunulan tedaviler Avrupa fiyatlarının 1/4 gibi rakamlara gelmektedir. Hatta diş tedavilerinde bu rakam 1/7 gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Avrupa’da 1 diş implant maliyeti 2000 Euro civarı iken Türkiye!de bu fiyat 200 Euro bandında başlamaktadır.

Tedaviye Ulaşma:

Bir çok Avrupa ve Orta Asya ülkesinde tedavilere ulaşmak ciddi biz zaman almakta ya da hiç ulaşılamamaktadır. Avrupa’da aile hekiminden başlayıp tedaviye uzanan süreç çok uzun sürebilmektedir. Bazı ülkelerde ise ya teknoloji ya da tecrübe olarak o tedaviyi sunacak altyapı mevcut değildir.

Teknolojik Üstünlükler:

Türkiye sağlık alanında son derece yüksek teknoloji ürünler kullanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin devlet güvencesi altında sunuluyor olması, son teknolojilerin en hızlı girdiği ülkelerden biri olmamızı sağlamaktadır. Bu sayede özel sağlık sektörü rekabetçi teknolojik altyapıya yatırım yapmaktadır.

Kalifiye Üstünlükler:

Türkiye’de sağlık hizmetlerinin devlet güvencesi altında olması sebebi  ile doktorlarımız son derece kalifiye ve tecrübelidir. Bu sağlık turizmi alanında bize çok büyük değer katmaktadır. Sadece doktorlarımız değil aynı zamanda hemşire ve yardımcı sağlık çalışanları da tecrübesi ile bizi ön plana çıkarmaktadır.

Avrupa:

Türkiye Avrupa kıtası ile Asya kıtasının arasında yer alan son derece güzel bir konuma sahiptir. Avrupalıların kolay ve ucuz ulaşım şansı bizi Avrupa pazarında önemli bir konuma sokmaktadır.

Marka Bilinirliği:

Uzun zamandır Avrupa pazarına sağlık turizmi hizmeti sunan Türkiye artık bir çok tedavi için marka haline gelmiştir. Özellikle diş tedavileri ve Hollywood Smile için ilk akla gelen ülke olmaya devam etmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu