Genel

Türkiye, tanıtıcı reklamlarda ‘lale’ kullanmayı bırakacak

Türkiye, turizmi ve kültürel tanıtımı için yeni bir tema ve bir logo tanıtmayı, reklamlarda sembolik olarak kullanılan laleyi ve  “Türkiye Evi” sloganını kampanyalardan çıkarmayı planlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 8 Ocak 2019’da Berlin’de düzenlenecek bir reklam ihalesini duyurdu ve yeni bir marka kimliği, yeni bir slogan ve Türkiye’nin geleneksel imajını modern bir imajla değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Beş yıllık reklam kampanyası olan “Türkiye Evi” nin terkedilmesi planlanıyor.

Yeni terfi olan genel reklam direktörü Timuçin Güler, yurt dışındaki tanıtım kampanyasını yürütmek ve geliştirmek için yeni bir ihale başlatmaya karar verdi.

Yeni reklam kampanyasına uygun olarak, Türkiye’nin marka kimliği ve tanıtım stratejisinin güncellenmesi, tanıtım logosunun ve daha sonra sloganının iyileştirilmesi, farklı hedef kitlelere yönelik olarak, turizmin farklı yönlerine odaklanan alt kampanyaların geliştirilerek ve Türkiye’nin turizminin özelliklerini vurgulamak için dört adet TV reklamı oluşturulacak.

Türkiye’nin uzun süredir devam eden “lale” logosu, kolayca çevrilebilen sade, sade ve benzersiz bir logoyla değiştirilecek. İhalenin koşullarına göre, yeni logo diğer mevcut logolarla karışıklığa neden olmamalı ve 32 farklı dilde hazırlanması gerekiyor.

Türkiye’nin oryantalist yaklaşımı yeni ve modern bir yaklaşımla değiştirmeye yönelik çabalar, Türkiye’nin saygın ve iyi sevilen bir ülke olarak algılanmasıyla değiştirmeyi amaçlıyor. Yeni reklam kampanyasının 2019’da turizm hacmini 50 milyon turiste çıkarması planlanıyor. Projede 2018 için hedeflenen turist sayısı ise 41 milyon kişi. Bakanlık, turizm gelirlerinin gayri safi milli hasıla içindeki payını yüzde 7-8’e çıkarmayı amaçlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu