Kısa Bilgi

Uber Nedir Nasıl Kullanılır Uber Avantajları Nelerdir ?

Uber uygulaması, son zamanlarda taksiciler ve Uber sürücüleri arasında yaşanan tartışmalar ile gündemde. Peki Uber nedir. Uber: Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir uygulama firmasıdır. Uber uygulaması ile aracınızı taksi gibi kullanabilir ve para kazanabilirsiniz.

Uber Google Play Market yada Apple Store üzerinden indirebileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulamaya bir kere kaydolduktan sonra kolayca Uber taksi çağırabilirsiniz. Hatta isterseniz ve gerekli şartları karşılayabiliyorsanız Uber sürücüsü olarakta çalışabilir siniz.  Mobil uygulamasıyla hizmetini sunan Uber, günümüzde de 60 ülkeden fazla noktada hizmetini sunmaktadır. 2009 senesinde kurulmuş olan Uber firmasının sermayesi 2015 yılının başlarında toplamda 2.8 milyar ABD dolarına ulaşılmış.

Travis Kalanick ve Garrett Camp, 2008 senesinde karlı Paris gecesinde taksi bulmakta epey sorun yaşarlar. Böylelikle de ortaya bu fikri atarlar. Bir butona dokunup, araç bulma. Telefona indirilebilen uygulamayla yolcular kendine en yakın olan şoför kolaylıkla bulabiliyor. Uygulamadı kişiyse bulunmuş olduğu konumu bildirip şoförün oraya gelmesini sağlıyor. Bunun dışında da kredi ve banka kartıyla da ödeme yapabilmeniz mümkün kılınıyor. Yolcular taksiye binmeden bile ne kadar bir ödeme yapabileceğini öğrenebilmektedirler.

Uber Nasıl Kullanılır?

Uber uygulamasını Google Play ya da AppStore üzerinde bulabilirsiniz. İlk önce uygulamayı indireceksiniz. Ardından ise telefon numaranızla yahut mail adresinizle kayıt olmalısınız. Bu aşamaları da tamamlayıp daha sonrasında Uber uygulamasının ana ekran kısmına yönlendirileceksiniz.

Ana ekran kısmında yer alan haritadan konum seçip ya da arama kutucuğuna gidip yeri yazmalı ve size yakın olan Uber aracı çağırmalısınız. Uber’de 3 farklı araç tipi; Uber TAXİ, Uber XL ve Uber Black bulunmaktadır. Araç çağırma ekranındaysa sürücüyle eşleşme sağlayıp daha sonrasında sürücü ile beraber aracın bilgileri gösterilir. Plakası, sürücünün adı, fotoğrafı ve sürücünün puanı ile alakalı bilgiler aktarılır. Aracı çağırdıktan sonra çevrenizde boş Uber araç sayısına göre de yaklaşık 10 dakika içerisinde belirtmiş olduğunuz konuma aracınız gelir.

Ödeme olarak da nakit ya da kredi kartıyla ödemenizi gerçekleştirebilmektesiniz.

Yolculuk esnasında ödeme yönteminizi değiştirebilmek içinde uygulama ekranını yukarı kaydırmalısınız. menüdeki ödemeler kısmını açarak kart numaranızın son 4 hane olan yerine dokunun. Ödemelerde Uber hesabınız ile önceden eşleştirmiş olduğunuz farklı ödeme çıkabilir yahut yeni bir ödeme de eklemeniz mümkün.

Uber Avantajları Nelerdir ?

Uber uygulamasında Uber sürücüsünü, aracını ve size karşı olan tavırlarını değerlendirerek bu konuda uygulama üzerinde bir değerlendirme yapabiliyorsunuz. Bu değerlendirme Uber sürücüsünün profilinde yer alıyor ve daha çok müşteriye ulaşmasını yada müşteri kaybetmesine neden oluyor. Bu yüzden Uber sürücüleri araçlarına, tavırlarına çok dikkat ediyor ve sizlere kaliteli bir hizmet sunmak için çaba harcıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu