Genel

Uber, Orta Doğu’daki en büyük rakibini 3.1 milyar dolara satın alıyor

ABD merkezli Uber firması, en büyük rakipleri arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Careem firmasını 3,1 milyar dolara satın almayı kabul etti. Orta Doğu’nun teknoloji alanındaki en büyük anlaşması olarak kayda geçen sözleşmenin 1,4 milyar doları peşin, 1,7 milyar doları ise Careem’in stoklarının Uber’e aktarılmasıyla tamamlanacak.

ABD merkezli Uber firması, en büyük rakiplerinden olan ve merkezi Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Careem firmasını satın almayı kabul etti.

Toplamda 3,1 milyar dolara imzalanacak olan anlaşma, Orta Doğu’nun en büyük teknoloji satın alımı olarak gerçekleşecek.

Uber, merkezi Dubai’de bulunan Careem’in bağımsız olarak yönetilmeye devam edeceğini belirten anlaşmaya göre, Careem’in BAE, Suudi Arabistan Krallığı, Pakistan, Ürdün ve Mısır’daki bütün taşımacılık, transfer ve ödeme şirketlerini satın alacağı ifade edildi.

Toplamda 3,1 milyar dolara imzalanacak olan anlaşmanın 1,4 milyar doları nakit olarak, 1,7 milyar doları ise Careem’e ait stokların Uber’e aktarılmasıyla sağlanacak.

Orta Doğu’da teknoloji sektöründe yaşanan en büyük satın alımı, Amazon’un 2017 yılında 580 milyon dolara Souq’u almasıyla gerçekleşmişti.

Uber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu