Buy Best Rolex Replica Watches Watches accept paypal
Üzüm Sirkesi Faydaları Nelerdir? Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı? - Ankara Şehir Portalı
Sağlık

Üzüm Sirkesi Faydaları Nelerdir? Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı?

Euro ile Kira

Üzüm sirkesinin onlarca faydası vardır. Üzüm sirkesi antioksidan bakımından zengin bir içecektir. Üzüm sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rolü olan üzüm sirkesinin faydaları nelerdir? Nerede üzüm sirkesi kullanılır? İşte üzüm sirkesinin faydaları ve üzüm sirkesinin zayıflama üzerine etkisi.

Üzüm sirkesi, sirke daha çok elma ve üzümün fermente edilmesi ile elde edilen bir üründür. Salatalarda ya da daha başka yemeklerde kullanıldığı gibi zayıflama, cilt bakımı, saç bakımı ve daha birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Üzüm sirkesi antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. İnsülin düzeyini seviyede tutarak tokluk hissi yaratır. Bu etkisi ile daha çok diyet programlarına destek olması için yaygın bir şekilde kullanılır.

ÜZÜM SİRKESİ FAYDALARI

 • Üzüm sirkesi yaklaşık %5-10 oranında asetik asit barındırır. İştah bastırıcı etkisi de bu özelliğinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre üzüm sirkesi yemeklerden sonra tüketilirse kan şekerini düzenleyici bir etki sağlayarak hazmı kolaylaştırır. Ancak mide ülseri gibi bir şikayeti olan kişilerin üzüm sirkesi kullanmadan önce doktora başvurması gerekir.
 • Üzüm sirkesi cilt tahrişlerine karşı da kullanılmaktadır. Özellikle saç derisi ve diğer cildin diğer bölgelerinde oluşan tahriş ve kaşıntıya karşı kullanılabilir. Ilık bir duş aldıktan sonra tahriş oluşan bölgelere üzüm sirkesi sürülebilir. 2 yemek kaşığı kadar üzüm sirkesi bir pamuk parçası ile sorunlu bölgeye sürülür. Aynı uygulama sinek ve böcek sokmaları için de tekrarlanabilir.
 • Ayak tırnaklarında oluşan mantarlara karşı üzüm sirkesi aynı ölçülerde su ile inceltilerek tırnak mantarlarına uygulanabilir. Karışım içinde 15 dakika mantarlı tırnaklar bekletilmelidir.
 • Saç bakımı için de üzüm sirkesinden yararlanılabilir. 1 ölçü üzüm sirkesi 2 ölçü su ile karıştırılarak elde edilen karışım saçları durulamak için kullanılır. Bu sayede kepek oluşumu önlenebilir.
 • Üzüm sirkesi cilt yanıkları üzerinde de oldukça etkilidir. Özellikle yanık nedeni ile oluşan su toplaması üzüm sirkesi ile kontrol altına alınabilir. Örneğin aşırı güneş yanıkları üzüm sirkesi sürülerek yanık nedeni ile oluşan ağrı ve sızı hafifletilebilir.

CİLT BAKIMI İÇİN ÜZÜM SİRKESİ

Sirke cilt için son derece faydalı bir üründür. Sivilceleri engelleyerek yüzde oluşan yağları alır. Cildin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt bakımı yapmak için pahalı kozmetik ürünler kullanmaya gerek yoktur. Üzüm sirkesi cilt bakımı için kullanılabilecek pahalı ürünlerden daha faydalıdır.

CİLT BAKIMI İÇİN ÜZÜM SİRKESİ KÜRÜ

 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi
 • 1 çay kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı: Zeytinyağı ve üzüm sirkesi ufak bir kabın içinde karıştırılır. Bir parça pamuk hazırlanan karışıma batırılır. Yüz ve boyun bölgesine sürülür. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Kür günde iki defa uygulandığında kısa sürede etkisinden yararlanılacaktır.

SİVİLCELERE KARŞI ÜZÜM SİRKESİ KÜRÜ

 • Yarım çat bardağı üzüm sirkesi
 • Yarım çay bardağı gülsuyu

Hazırlanışı: Çukur bir kabın içinde gülsuyu ve üzüm sirkesi iyice karıştırılır. Bir parça pamuk karışıma batırılarak ciltte oluşan sivilcelerin üzerine sürülür. Her gün düzenli olarak uygulandığında sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlar ve yeni sivilce oluşumunu engeller.

ÜZÜM SİRKESİ ZAYIFLATIR MI?

Üzüm sirkesinin zayıflama üzerinde etkilerinden yararlanabilmek için günde yarım çay bardağı üzüm sirkesi içmek yeterli olur. Zayıflama üzerinde elma sirkesi daha yaygın bir şekilde kullanılsa da üzüm sirkesi de elma sirkesi kadar yararlıdır. Üzüm sirkesi düzenli bir diyet ve egzersiz ile desteklendiğinde ayda 5 kilo vermek mümkün olur.

ÜZÜM SİRKESİNİN DİĞER FAYDALARI

 • Üzüm sirkesinin kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
 • Üzüm sirkesi antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği ile yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Üzüm sirkesi bir miktar su ile karıştırılıp kaynatılır ve buharı solunursa baş ağrısına karşı iyi gelir.
 • Üzüm sirkesi vitamin ve mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu etkisi ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Üzüm sirkesi kansızlığa karşı iyi gelir.
 • Üzüm sirkesi varis, selülit ve siğillere karşı da iyi gelir.
Üzüm Sirkesinin Faydaları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu