Genel

Uzun süreli ilişkileri zinde tutmak için püf noktalar

ux seo

İki insan arasında yaşanan ilişkiler, dünyanın belki de en karmaşık denklemlerinden biridir. Zira, ilişkilerin sayısız farklı boyutu mevcuttur. Bu boyutların her birini ele alabilen ve ilişkilerin matematiğini bugüne kadar ortaya koyabilen hiç kimse olmamıştır ve sanırız olmayacaktır.

 

Ancak yine de duygusal ilişki içerisinde yer alan iki insanın birbirlerine karşı kuvvetli hislerinin sürdürülebilir olması bazı durumlarda mümkün olabilirken özellikle uzun süreli ilişkilerde artık ilişkinin sıradanlaşmasıyla birlikte ilişki tarafları arasında heyecan kalmayabiliyor.

 

İlişkinin başındaki romantik hava, aşk sözleri ve ilgi, gün geçtikçe azalabiliyor.

 

Bu noktada ilişkiyi uzun süreli sürdürebilmenin püf noktalarını bilmek taraflar arasındaki sorunları sıfırlamaz belki. Ancak sorunlarla karşılaşıldığında bu sorunları çözebilmek için büyük yardımı dokunur.

 

İlişkide tarafların yaklaşımlarına ilişkin dikkat etmeleri gereken bazı noktaları şu şekilde belirtmek mümkündür.

 

İlişkide aradığınız şey mutluluk olmalıdır.

 

Zaman zaman çiftler arasında yaşanan sıkıntıların en büyüklerinden biri çiftlerin birbirlerine karşı ego savaşı vermeleridir. Birbirlerine karşı ego üstünlüğü kurmak isteyen çiftlerin bu şekildeki yaklaşımları kısa vadede olmasa da uzun vadede ilişkinin ciddi derecede yıpranmasına sebep olacaktır.

 

Bu nedenle çiftlerin ilişkiden beklentilerini mutluluk üzerine kurgulamaları gerekir. Bir ilişkide çiftlerin birbirlerinden beklentileri mutluluk değil haklılık olursa o ilişkinin uzun vadede devam etmesi oldukça zorlaşacaktır.

 

Dolayısıyla tartışmalarda taraflardan birinin haklı dahi olsa anlayış göstermekten çekinmemesi gerekir. Tartışmanın gidişatına göre zaman zaman karşılıklı olarak sorunları çözücü bir yaklaşım koyma adına haklılık arayışına girmeden mutluluğu ön planda tutmak ilişkinin salahiyeti açısından fayda sağlayıcı bir yaklaşım olacaktır.

 

Geçmişi geçmişte bırakın.

 

Geçmişte yaşadığınız ilişkiler, mümkün olduğu müddetçe geçmişte kalmalıdır. Çiftlerin geçmişte karşı karşıya kalıp çözdüğü sorunların üzeri örtülmeli ve o sorunlar orada kalmalıdır.

 

Elbette bu geçmiş meselesindeki tek konu geçmişte yaşanan sorunlar değildir. Bir ilişkideki en büyük hatalardan biri geçmiş ilişkilerinin izlerini halihazırdaki ilişkiye taşımaktır. Bu durum karşı tarafa başkalarıyla kıyaslandığına dair bir mesaj verir. Tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere başkalarıyla kıyaslanmaktan kimse hoşlanmaz.

 

Geçmişte tarafların yaşayıp çözümünü bulduğu sorunlar ve geçmiş ilişkilerin günümüzü etkilemesine asla izin vermeyin. İlişkide geçmişin geçmişte kalması gerekir. Unutmayın. İlişkinin tarafları olarak birlikte daha iyi yarınlar yaşamak için birleştiniz.

 

Arkadaş olabildiğiniz kişiyle birlikte olmaya çalışın.

 

Uzun vadeli ilişkilerin en önemli püf noktalarından biri sadece duygusal anlamda hislerinizin yüksek olduğu bir kişiyle birlikte olmanın kötü sonuçları olabileceğini gözden kaçırmaktır. Nitekim sadece fiziki olarak hoşlandığınız ve cinsel çekim hissedilen bir kişiyle birlikte olmak, ortak zevkler ve aktiviteler açısından bir bilinmeze adım atmaktır.

 

Şunu asla unutmayın. Birlikte aynı şeyleri yapmaktan zevk almadığınız bir kişiyle birlikte olmak, asla uzun vadeli bir ilişki sürdüremeyeceğiniz anlamına gelir. Çiftler olarak aranızda elbette farklılıklar olacaktır. Ancak aranızdaki arkadaşlığınız iyiyse birbirinizle keyifli yıllar geçirebilirsiniz.

 

Aranızda her anlamda paylaşımın yoğun olduğu bir kişiyle birlikte olmak sizi asla sıkmayacaktır.

 

Kıskançlık ve kıskandırmaya çalışmaktan uzak durun.

 

Bazı ilişkilerde görülebilen bu tip durumlar bir ilişkinin en büyük düşmanı olarak düşünülebilir. Nitekim gereksiz kıskançlık ve üstüne üstlük karşı tarafa bir savaş açar gibi onu kıskandırmaya çalışmak kişinin özgüven eksikliğini göstermektedir.

 

Böyle bir şeye asla yeltenmeyin. Bu şekilde bir yapınız varsa bunu düzeltmek için gerekirse profesyonel bir destek alın. Zira bu şekilde yaparak hem kendinizi hem de ilişkideki karşı tarafı haddinden fazla yıpratacağınızdan emin olabilirsiniz.

ux seo

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu